POTVRĐENO: Od početka nastave izuzeti dijelovi Sisačko-moslavačke županije

Sisačko-moslavačka županija prva dva tjedna možda i bez online nastave
class-1986501_1280-768×512

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da u dijelovima Sisačko-moslavačke županije pogođenima potresom nastava neće početi u ponedjeljak, 18. siječnja, kada kreće “licem u lice” za učenike nižih razreda osnovne škole i maturante diljem Hrvatske.

Nakon sjednice Vlade ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je novinarima da će u ponedjeljak, 18. siječnja, u školske klupe sjesti učenici osnovnih škola od prvoga do četvrtoga razreda i maturanti, odnosno učenici četvrtih razreda gimnazija i strukovnih škola te petih razreda medicinskih škola koja i traje pet godina.

-To smo predlagali i tako smo i dogovorili s većinom županija osim dviju, imajući u vidu da su maturanti ove godine pod dodatnim opterećenjem i kako bi se što bolje pripremili za polaganje ispita državne mature i same mature- rekao je Fuchs.

Sisačko-moslavačka županija prva dva tjedna možda i bez online nastave

Istaknuvši kako je situacija u Sisačko-moslavačkoj županiji, posebice u Sisku, Petrinji i Glini, bitno složenija, ministar je izvijestio da će se u nekim školama odgoditi početak nastave, te da u prva dva tjedna gotovo sigurno neće biti ni online nastave, odnosno nastave na daljinu.

Fuchs je objasnio da odluku o odgodi nastave predlažu i donose osnivači, da za sada gotovo sigurno zna da je riječ o osam škola, koje nisu samo oštećene te ih treba rušiti ili obnavljati, nego su i djeca traumatizirana i raseljena, a isti slučaj je i s nastavnicima

Dodao je kako će se, naravno, sa smirivanjem situacije, nastava nadoknaditi, a za to postoji nekoliko modela – nastava subotom, ali i produžetak školske godine u ljetnome peridou.

Stanje na terenu – 1921 učenik i 211 djelatnika napustilo potresno područje

Kada je pak riječ o stanju na terenu, Fuchs je izvijestio da je do sada identificirano da su 1921 učenik i 211 djelatnika u školskom sustavu napustili potresom pogođena područja i otišli u druge krajeve Republike Hrvatske. Napomenuo je kako je mjerodavno ministarstvo provodilo ankete pa se, sukladno sadašnjim podatcima, zna da se oko stotinjak učenika i 22 djelatnika škola, a među njima nisu isključivo učitelji, ne namjerava barem neko dulje vrijeme vratiti u područja pogođena potresom.

Ministar Fuchs rekao je da, prema jučerašnjim podatcima, učenicima nedostaje 1167 komada računalne opreme kako bi mogli nastaviti školovanje. Dodao je kako je oprema djelomično stradala u potresima, a i dio možda još i nije isporučen, ali da ne zna taj podatak.

Učiteljima pak treba osigurati 113 laptopa kako bi mogli nastaviti raditi, internetske veze nisu dostupne za 607 učenika. Fuchs je ustvrdio da ministarstvo radi sve što je moguće da se osiguraju tehničke pretpostavke za nastavak obrazovanja učenika bez obzira na to hoće li se nastava u nekim školama odgoditi ili ne. Nedostatak interneta, objasnio je, pokušava se riješiti sim karticama, a razmatra se i varijanata da se na onim mjestima na kojima je signal dostupan postave kontejneri.

 

Hrvatska
Ostalo
Sisačko-moslavačka županija