Hrvatska svemirska zaklada dobila dozvolu za plin

Motiv za ulazak u trgovinu plinom je moguća poslovna suradnja s Petrokemijom koju bi zaklada opskrbljivala LNG-jem
LNG terminal na Krku Hrvatskoj osigurava neophodne količine plina u trenutku kada SAD i EU donose sankcije za RusijuNel Pavletić/PIXSELL

U jeku afere i istrage USKOK-a o astronomskim profitima do jučer potpuno nepoznate tvrtke za trgovinu plinom OMS – Upravljanje na štetu INA-e, HERA je krajem prošlog tjedna prvi put izdala dozvolu za trgovinu plinom jednoj zakladi, piše Jutarnji list a prenosi 01portal.

Riječ je o zakladi Croatian Space Foundation (CSF) za promicanje istraživanja svemira, što “pozitivnom” rješenju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) za CSF daje dodatnu notu zanimljivosti, najblaže rečeno.

Utemeljitelj CSF-a je Dražen Švehla, bivši zaposlenik Europske svemirske agencije, koji nam je kao motiv za ulazak u trgovinu plinom naveo moguću poslovnu suradnju s Petrokemijom koju bi njegova zaklada, otkriva, opskrbljivala LNG-jem.

– Prema informaciji iz tiska, Petrokemija je zaustavila proizvodnju još početkom ožujka ove godine, također i u studenome prošle godine, i nije pokrenula proizvodnju u kolovozu, što je bilo najavljeno u tisku. Preko Ernst & Young iz Pariza otvorila se mogućnost dobaviti LNG po Henry Hub cijeni, što bi pokrenulo proizvodnju amonijaka u Petrokemiji i osiguralo proizvodnju mineralnih gnojiva za sjetvu, navodi Švehla.

Otkriva da je ideja o opskrbi LNG-jem Petrokemije zasad naišla na prepreku u vidu zauzetosti kapaciteta na terminalu Krk koji su, ističe Švehla, zakupljeni do 2030.

– Jedina je mogućnost da zatražimo suradnju s nekim od postojećih korisnika terminala Krk, dodaje prvi čovjek zaklade Croatian Space Foundation.

Kada je u pitanju nesvakidašnja odluka jedne zaklade da se počne baviti ozbiljnim biznisom kao što je trgovina plinom, Švehla kaže kako zakonski okvir dopušta zakladama da mogu obavljati gospodarsku djelatnost, ako je to, dodaje, regulirano statutom zaklade, piše novinar Jutarnjeg lista Vedran Marjanović.

Aktualno
Gospodarstvo
Hrvatska