Prva tranša cjepiva AstraZeneca sutra stiže u Hrvatsku

Nacionalni stožer civilne zaštite izvijestio je o najnovijim saznanjima vezanim za koronavirus te tijeku epidemije u Hrvatskoj
nacionalni stožerRobert Anić/PIXSELL

Aktualnu epidemiološku situaciju u zemlji komentirao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak usporedivši podatke proteklih tjedana. Tako dok danas brojimo 549 novozaraženih, prije tjedan dana bilo ih je 561, a prije dva tjedna njih 643. U prvih pet dana ovoga tjedna imali smo 2 276 novozaraženih, što je za razliku od tjedna prije i 2 619 tadašnjih novih slučajeva, pad od 13,1 posto.

Trenutna 14 dnevna incidencija je 164,7 novozaraženih na 100 000 stanovnika, u čemu prednjači Sisačko-moslavačka županija, a na začelju je Istarska županija. Na ljestvici zemalja Europske unije po incidenciji smo na šestom mjestu, a manju od nas imaju Mađarska, Danska, Bugarska, Grčka i Finska. Po stopi smrtnosti smo na 19. mjestu s 1 252,6 preminulih na milijun stanovnika, dok je udio pozitivnih testova u ukupno testiranih, u posljednjih tjedan dana 8,7 posto, što nas stavlja na 18. mjesto zemalja EU.

Do jučer je cijepljeno 59 593 osobe, utrošeno je sveukupno 95 505 doza, a za 35 912 osoba cijepljenje je gotovo jer su primili obje. Također, Halmed je zaprimio 596 prijava nuspojava na cjepiva – 579 na Pfizerovo i 17 na Modernino te je zabilježeno 26 alergijskih reakcija, dok su sve ostale nuspojave blagog karaktera.

Učinkovitost AstraZenece kod težih slučajeva bolesti gotovo 100 posto

Sutra dolazi i prva tranša cjepiva AstraZeneca, dok bi tijekom veljače Hrvatska trebala zaprimiti 154 000 doza. U nedjelju će se početi distribuirati zavodima za javno zdravstvo, a od početka tjedna započinje i cijepljenje.

– Europska agencija za lijekova registrirala je AstraZenecino cjepivo za prevenciju bolesti COVID-19 u osoba starijih od 18 godina. Kliničke studije pokazuju djelotvornost od 60 posto, a važno za napomenuti je da nijedan ispitanik koji je primio cjepivo nije imao težak oblik bolesti i nije bio hospitaliziran. Dakle, što se učinkovitosti tiče na teže oblike bolesti, ono je gotovo 100 posto, rekao je Capak istaknuvši da je cjepivo podjednako djelotvorno kod svih populacija.

Usporedba učinkovitosti različitih vrsta cjepiva bit će moguća tek nakon šireg cijepljenja populacije u istim uvjetima, nadodao je Capak.

– Trenutna istraživanja pokazuju da jedna doza AstraZenecina cjepiva pruža zaštitu od 70 posto već tri tjedna nakon primjene i ona ne slabi kroz 12 tjedana. Zbog toga je dana preporuka da se druga doza može dati od 4 do 12 tjedana, s time da se kod onih koji su kasnije primili drugu dozu, cjepivo pokazalo nešto malo više učinkovito. U Hrvatskoj ćemo dati preporuku da se cjepljenici cijepe 8 do 12 tjedana nakon prve doze.

Logistički je cjepivo znatno manje komplicirano jer se transportira na temperaturi hladnjaka i tako može ostati duže vrijeme bez ikakvih posljedica, a otvorena viala treba se potrošiti u roku od šest sati.

Plazma može pomoći kod liječenja najrizičnijih bolesnika

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić podijelila je novosti u pogledu liječenja plazmom osoba koje su preboljele COVID-19.

Prema recentnim studijama koje su bile usmjerene prema najrizičnijim skupinama i količini antitijela u njoj, plazmu bi se trebalo dati unutar prvih 72 sata, dok se virus još nalazi u cirkulaciji i umnožava te dok nije razvijen teži oblik bolesti. Također, plazme koje su imale viši titar imale su puno bolji učinak, navodi Markotić.

– Zaključak studije je da bi kod starijih bolesnika unutar 72 sata primjena plazme visokog titra mogla i imala učinak. Po istom principu se sugerira i liječenje mlađih bolesnika s rizičnim faktorima, kao i imunokompromitiranih i imunosuprimiranih bolesnika.

Samo davanje plazme nije izazvalo jače alergijske reakcije ili pogoršanje stanja, a njome se može pojačati odgovor na inficirane stanice, objasnila je Markotić.

Povoljna epidemiološka situacija temelj za daljnje promišljanje

– Epidemiološka situacija nam je i dalje stabilna. Brojevi novozaraženih polako padaju, a posebno veseli što se stabilizirao i broj preminulih, poručio je na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite ministar Vili Beroš.

Ipak, to ne smije biti razlog za kolektivno opuštanje.

– Ova utakmica još uvijek traje i svaki potres na terenu može biti odlučan za krajnji ishod. Mjere su tu da učvrste pozitivne rezultate, a nikako ne bi smjele biti samo smjernice na papiru. Naša odgovornost, kao i realno sagledavanje stanja, temelj je za naše daljnje promišljanje.

Povoljna epidemiološka situacija svima treba biti dodatni vjetar u leđa da izdržimo, a ono što ne smijemo napraviti je olako ispustiti prednost u borbi protiv ugroze, do koje nismo došli na lak način. Pridržavanjem mjera i kolektivnom odgovornošću možemo doprinijeti da se ovakva epidemiološka situacija zadrži i nadalje, što nam otvara mogućnosti za neke druge gospodarske aktivnosti, poručio je Beroš.

Aktualno
Hrvatska