Obilježena obljetnica osnivanja

Prošle su 33 godine od osnivanja Specijalne jedinice policije OSA

Svečanost je počela odavanjem počasti u Sisku, a nastavila se svečanom akademijom u Veteranskom centru u Petrinji
DSC_9259

Proteklog je vikenda obilježena 33. obljetnica osnivanja Specijalne jedinice policije OSA. Ova je postrojba formirana 15. ožujka 1991. godine sa zadaćom zaštite ugroženog ustavnog poretka, u održavanju i uspostavljanju narušenog javnog reda i mira u većem opsegu, među prvima u Hrvatskoj.

U lipnju 1991. godine dio djelatnika PJP sudjeluje u zaštiti hrvatskog stanovništva zrinskog Pounja od napada pobunjenih Srba kao ispomoć Policijske ispostave Kozibrod, a dio na glinskom području pri Ispostavi Gornji Viduševac. Početkom kolovoza 1991. godine dolazi do popune djelatnicima, organizira se ubrzani tečaj i obuka, ali situacija na terenu na Banovini iziskuje odlazak na ugroženo područje Topuskog. Zatim slijede djelovanja na području Viduševca, Petrinje, području između Novog Sela, obale Save i Gornjeg Komareva, Gora, Blinjskog Kuta, Međurača te operacija Vihor na području Šišinca, Gračanice, Stankovca i Zaloja.

Od svibnja 1992. Sektor specijalne policije MUP-a uključuje jedinicu na terene širom Hrvatske na kojima jedinica sudjeluje u pretragama terena, izviđačkim akcijama, zaposjedanju crta razgraničenja. Jedinica je provela velik broj dana na različitim terenima i u akcijama: Trokut Papuk, Poskok 1 područje od Rizvanuše do Visočice, sjeverni Velebit, Poskok 2 područje južnog Velebita, Krug-Dubrovnik, Trokut-Voćin, Kocka-Daruvar, Tuka-Karlovac, Krug-Požega i Oluja Obruč. Specijalna jedinica policije OSA sudjelovala je u najznačajnijim vojno redarstvenim operacijama oslobađanja okupiranih područja Maslenica, Medački džep, Bljesak i Oluja. Više od 500 pripadnika djelatnog i pričuvnog sastava prošlo je kroz postrojbu i to s područja Siska, Petrinje, Gline, Hrvatske Kostajnice kao i ostalih područja Hrvatske.

Svečanost je počela odavanjem počasti kod spomen-obilježja poginulim policajcima-specijalcima u današnjoj bazi Interventne jedinice policije Policijske uprave sisačko-moslavačke u Sisku. Župan Celjak odao je počast s izaslanikom ministra hrvatskih branitelja Dinkom Tandarom i državnim tajnikom za obnovu Domagojem Orlićem, kao što su učinili i bivši pripadnici ove elitne postrojbe iz Domovinskog rata i članovi brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Drugi dio svečanosti, svečana akademija, održan je u Veteranskom centru u Petrinji. Ovdje je župan Celjak, u svom prigodnom obraćanju, još jednom iskazao zahvalnost, divljenje i poštovanje koje osjeća prema hrvatskim braniteljima, najvećim junacima u hrvatskoj povijesti, kako uvijek govori kad ima prigodu govoriti o braniteljima i Domovinskom ratu. Iznio je nazočnima i kratak pregled onoga što Sisačko-moslavačka županija čini za obnovu i razvoj u području zdravstva, obrazovanja, socijalne skrbi i infrastrukture, kako bi, upravo poštujući žrtvu hrvatskih branitelja i njihov doprinos u stvaranju slobodne, demokratske Republike Hrvatske, učinila prostor svoje odgovornosti što ugodnijim, sigurnijim i perspektivnijim prostorom za život, zasnivanje obitelji, zapošljavanje i zajedničko građenje budućnosti.

Događanja
Petrinja
Sisak