Porast novozaraženih diljem Europe, dominaciju preuzeo britanski soj koronavirusa

Članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite predstavili su nova saznanja o koronavirusu i tijeku epidemije u Hrvatskoj i svijetu
nacionalni stožer civilne zaštiteRobert Anić/PIXSELL

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak komentirao je aktualnu epidemiološku situaciju usporedivši pritom podatke proteklih tjedana. Tako dok danas brojimo 1 112 novozaraženih, prije tjedan dana bilo ih je 823, a prije dva tjedna njih 590. U proteklih pet dana imali smo sveukupno 4 574 novozaraženih, što je za razliku od tjedna prije i 3 147 tadašnjih novih slučajeva, rast od 45 posto.

Trenutna 14 dnevna incidencija je 248,5 novozaraženih na 100 000 stanovnika, u čemu prednjači Primorsko-goranska sa 666,3, a na začelju je Virovitičko-podravska županija sa 67,8. Na ljestvici zemalja Europske unije po incidenciji smo na osmom mjestu, a manju od nas imaju Litva, Irska, Finska, Španjolska, Njemačka, Danska i Portugal, dok je ona najlošija u Estoniji – 1 536,6.

Udio pozitivnih testova u ukupno testiranim danas je 17 posto, odnosno 13,2 u posljednjih sedam te 11,6 posto u posljednjih 14 dana. Po ukupnoj stopi smrtnosti na milijun stanovnika, koja iznosi 1 411, nalazimo se na 19. mjestu među zemljama EU.

Naposljetku, do sada su cijepljene 298 622 osobe, potpuno je procijepljeno njih 76 460, a utrošene su sveukupno 375 082 doze.

– Halmed je zaprimio 1 862 prijave sumnji na nuspojave cjepiva, od toga 1 051 na Pfizerovo, 108 na Modernino i 701 na AstraZenecino cjepivo. Za dvije prijave ne znamo o kojem se cjepivu radi, izvijestio je Capak na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Markotić: I dalje je naglasak na mjerama i opreznosti

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić proslijedila je informacije s jučerašnjeg sastanka Europske znanstvene platforme za COVID.

– Kao što znamo, bilježi se pojačan porast broja novozaraženih i hospitaliziranih te dosta brzo punjenje jedinica za intenzivno liječenje. Dominaciju potpuno preuzima britanski soj koronavirusa, koji je u prosjeku od 50 posto proširen u većini zemalja. Južnoafrička varijanta, također bilježi porast i širenje ne samo u određenim žarištima, nego i lokalno gdje je teško utvrditi odakle je virus došao. Zabilježeno je i da se počeo širiti po zdravstvenim ustanovama, prvenstveno među pacijentima, rekla je Markotić.

Za brazilski soj, objašnjava Markotić, još uvijek nema dovoljno podataka. Prva istraživanja govore da nije značajnije raširen, iako se bilježe pojedinačni slučajevi, koji se za sada uspješno uspijevaju detektirati i izolirati.

– I dalje je naglasak na mjerama i opreznosti u svim europskim zemljama jer brojevi značajno rastu.

Markotić se osvrnula na izvješće Europske agencije za lijekove, koje je utvrdilo da nema razloga za stopiranje cijepljenja AstraZenecom. Međutim, regulatorna tijela svake zemlje mogu odlučiti za sebe, dok će se nastaviti pratiti nuspojave i provoditi daljnja istraživanja.

– Generalni je zaključak, što se tiče cjepiva i cijepljenja, da rizik od nuspojava, koje su, nasreću, uglavnom blage, puno manji, nego korist i opasnost od COVIDA, zaključila je Markotić.

Aktualno
Hrvatska