Obrađeno tek nešto više od 2 posto zahtjeva za obnovu. Vanđelić upozorava: Provedba obnove je neefikasna

Među preprekama koje koče obnovu je ta što aktualni zakon ima previše provedbenih tijela koja ne surađuju dovoljno, pa bi izmjenama zakona trebalo centralizirati vođenje projekata i nabavu
damir vanđelićIgor Šoban/PIXSELL

Ravnatelj Fonda za obnovu Damir Vanđelić ocijenio je da je provedba obnove u pet potresom pogođenih županija neefikasna, istaknuvši da je nadležno Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja obradilo samo 2,3 posto zahtjeva građana.

Pozdravio je donošenje novog Programa mjera za obnovu, međutim smatra da je novi program riješio samo dio problema. Među preprekama koje koče obnovu je ta što aktualni zakon ima previše provedbenih tijela koja ne surađuju dovoljno, pa bi izmjenama zakona trebalo centralizirati vođenje projekata i nabavu.

Naveo je i premali broj zaposlenih u svim tijelima koja se bave obnovom, a smatra da se hitne mjere, popravci dimnjaka, zabatnih zidova, stubišta, dizala, trebaju rješavati organiziranom obnovom. Problem su i neriješeni imovinsko-pravni odnosi, kao i neusklađena participacija građana na područjima gdje je proglašena katastrofa i izvan tog područja.

Navodeći statistiku rada, Vanđelić je kazao da je Fond za obnovu dosad od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine zaprimio 57 odluka, od čega ih se 21 odnosi na rušenje kuća uništenih u potresu, a preostale na isplatu novčanih naknada za privremenu zaštitu potresom oštećenih građevina.

Srušene su četiri kuće, provedena su 224 postupka javne nabave, od kojih je čak 98 poništeno jer su prijašnjim programom mjera cijene bile preniske. Do sada je Fond isplatio ukupno 689 naknada šteta uzrokovanih potresom, ukupne vrijednosti 35.827.981 kuna. Osim toga, Fond je zaprimio i 101 privremenu odluku te 132 zaključka kojima Ministarstvo od Fonda traži utvrđivanje činjenica u upravnom postupku obrade zahtjeva za obnovu.

Aktualno
Hrvatska