Krunoslav Capak: Produžit ćemo period davanja druge doze

Nacionalni stožer civilne zaštite podijelio je nova saznanja vezana uz epidemiju koronavirusa
krunoslav capakRobert Anić/PIXSELL

Prošlo je godinu dana od prvog zabilježenog slučaja koronavirusa u Hrvatskoj, a aktualnu epidemiološku situaciju u zemlji, komentirao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Usporedbe radi, dok danas brojimo 688 novozaraženih, prije tjedan dana bilo ih je 502, a prije dva tjedna njih 577. U prva tri dana imali smo sveukupno 1 103 novozaraženih, što je za razliku od tjedna prije i 834 tadašnja nova slučaja, rast od 30 posto.

Trenutna 14 dnevna incidencija je 115,3 novozaraženih na 100 000 stanovnika, u čemu prednjači Dubrovačko-neretvanska s 280,5, a na začelju je Istarska županija s 26,3. Na ljestvici zemalja Europske unije po incidenciji smo na trećem mjestu, a manju od nas imaju Danska i Finska, dok je najviša u Češkoj s 1 158,3. Udio pozitivnih testova u ukupno testiranim je 6,1, a po ukupnoj stopi smrtnosti na milijun stanovnika, koja iznosi 1 340, nalazimo se na 19. mjestu.

Zaključno s jučerašnjim danom cijepljena je 125 771 osoba, utrošeno je sveukupno 184 076 doza, a do sada je potpuno procijepljeno 58 305 osoba.

– Halmed je zaprimio 991 prijavu na nuspojave cjepiva, od čega je 849 na Pfizerovo, 52 na Modernino i 88 na AstraZenecino te dvije prijave za koje ne znamo proizvođača jer nije pravilno ispunjena prijava. Vrlo brzo ćemo prijeći brojku od tisuću sumnji na nuspojave cjepiva protiv covida, rekao je Capak na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Učinkovitost cjepiva vrlo visoka nakon prve primljene doze

Recentna istraživanja, nastavlja Capak, ukazuju da je učinkovitost cjepiva vrlo visoka nakon prve primljene doze, što se obolijevanja i hospitalizacije tiče. Zbog toga će Referentni centar za epidemiologiju Ministarstva zdravstva objaviti utjecaj studija na politiku vođenja borbe protiv covida-19.

– Produžit ćemo period davanja druge doze, ali na krajnju granicu koju preporučuje EMA. Sada preporučujemo da se druga doza AstraZenecina cjepiva daje nakon 12 tjedana, a nakon Pfizerovog cjepiva nakon šest tjedana.

Tomu se nadovezala ravnateljica Klinike infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić pozvavši se na istraživanja objavljena u časopisu The Lancet. Prema njima, AstraZenecino cjepivo je sigurno i učinkovito te nije bilo ozbiljnih nuspojava, a smrti koje su se pojavile nisu dovedene u vezu s cjepivom. Štoviše, u tri mjeseca praćenja nije bilo značajnog pada razine antitijela i nitko nije završio na hospitalizaciji.

– Ono što je važno za istaknuti je činjenica da je jedan dio ispitanika dobio dva puta nižu dozu u prvoj aplikaciji, a kada je dobio punu dozu, istraživači su zabilježili bolji učinak nego kad su obje doze bile s istim brojem virusnim čestica, navela je Markotić.

Vezano za upite pacijenata, Markotić je još jednom poručila da se bolesnici s autoimunim bolestima svakako trebaju cijepiti jer je rizik znatno veći ako se zaraze koronavirusom nego od nuspojava cjepiva.

Aktualno
Hrvatska