Kolika bi trebala biti satnica za dadilju? Hrvati pokrenuli raspravu: Skuplje je pričuvati psa nego dijete
Na hrvatskom Redditu povela se rasprava o tome koliko bi trebale koštati usluge čuvanja djece, nakon što je jedan korisnik otvorio temu satnice za dadilje i odgovornosti koje taj posao nosi.
– Kolike su otprilike satnice za čuvanje djece predškolske dobi? Cura čuva troje djece za 10 eura, što se meni čini malo s obzirom na odgovornost koju ima, napisao je jedan korisnik, dodajući kasnije kako istu djecu čuva već nekoliko godina te da joj je “žao podići cijenu”.
Što kažu Hrvati?
Objava je brzo potaknula niz komentara u kojima su se Hrvati uglavnom složili da je iznos od 10 eura za čuvanje troje djece prenizak, posebno ako se radi o odgovornom i aktivnom angažmanu, prenosi Index.
– Ne bih čuvao ni mjesto u kinu za 10 eura na sat, a ne troje djece. Naravno da je malo, napisao je jedan korisnik. Drugi je dodao:
– Mi plaćamo 15 eura, ali to je samo kada idemo negdje, nije redovno. 10 eura za troje mi se čini premalo.
Neki su pokušali procijeniti i realniju tržišnu cijenu pa su komentirali:
– Neko moje razmišljanje je oko 15 eura po satu, a oko 25 eura za svo troje.
U raspravi se pojavila i usporedba s drugim poslovima i uslugama, pa su neki istaknuli da je čuvanje djece podcijenjeno u odnosu na odgovornost koju nosi.
– Skuplje je pričuvati psa nego dijete, napisao je jedan korisnik, dok je drugi dodao:
– Ne umanjujem vrijednost ničijeg posla, ali spremačice naplaćuju više. 3,33 eura po djetetu je premalo. Ako ništa drugo, nek po djetetu digne na minimalnu satnicu studenta, to je 20-ak eura.
Ovisi o okolnostima
Dio komentatora smatra da cijena ovisi o okolnostima i dogovoru između roditelja i osobe koja čuva djecu.
– Razlika je i u načinu čuvanja – je li povremeno ili cijeli mjesec, što je uključeno u čuvanje? Priprema li djeci obroke i slično?, napisao je jedan korisnik, naglašavajući da nema jedinstvenog pravila.
U raspravu se uključila i jedna majka koja je podijelila vlastito iskustvo:
– Ja sam plaćala curi 20 eura na sat za dvoje djece. Nekad mi se činilo da je i to malo.