Župljani župe svetog Martina biskupa Martnska Ves i svetog Nikole biskupa Dubrovčak Lijevi i hodočastili u Mariju Bistricu
Stoljetna tradicija hodočasnika pješaka u naše Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke godinama njeguju župljani župe sv. Martina biskupa Martinska Ves, a svih tih godina priključuju im se u Dubrovčaku Lijevom i župljani župe sv. Nikole biskupa. Samo hodočašće pješaka koje započinje svake godine u večernjim satima 11. kolovoza održalo se do današnjih dana, čime je nastavljena tradicija djedova i baka koji su tako odavali zahvalu i upućivali svoje molbe našoj dragoj nebeskoj Majci.
Protekle godine kod dolaska hodočasnika u Svetište Majke Božje Bistričke kip je bio odjeven i krasila ga je samoborska narodna nošnja, a to je bio upravo poticaj hodočasnicima da se izradi svečana posavska narodna nošnja „Hrvatica“ koja bi krasila kip naše drage Majčice.
-Sredinom kolovoza 2022. godine odlučeno je da se ide u projekt, te je napisano pismo namjere prema rektoru Hrvatskog nacionalnog Svetišta Majke Božje Bistričke prečasnom Domagoju Matoševiću koji je velikodušno prihvatio ideju oko izrade nošnje za Gospin kip, a kao koordinator ispred svetišta imenovan je vlč. Mirko Brlić – supsidijar i časna sestra milosrdnica s. M. Klara Šipek. Na kraju je cijelu ideju i projekt svesrdno podržao i sisački biskup mons. dr. Vlado Košić i domaći župnik župe sv. Nikole biskupa vlč. Dražan Mirčić- ispričao nam je Marko Klak, kazavši kako je narodna nošnja bila dar pješaka hodočasnika i drugih župljana Župe sv. Nikole biskupa Dubrovčak Lijevi i Sisačke biskupije.
Narodna nošnja „Hrvatica“ kroz povijest se izrađivala samo u selima župa Sv. Nikole biskupa Dubrovčak Lijevi i sv. Martina biskupa Martinska Ves (Gornja Sisačka Posavina). Izrada i motivi na nošnji usko su povezani s časopisom „Hrvatica – časopis za ženu i dom“ koji je uređivala i bila glavna urednica istog, prva hrvatska profesionalna novinarka Marija Jurić Zagorka, a izlazio je u Zagrebu od 1939. do 1941. godine.
-Narodna nošnja je jedinstvena na prostoru cijele naše domovine po svojem imenu – „Hrvatica“, te je kao takva trajan spomen na sve one koji su kroz povijest dali temelje i težili stvaranju ove naše jedine i ljubljene zemlje Hrvatske, te na sve naše pretke koji su stoljećima hodočastili Majci Božjoj Bistričkoj dajući joj zahvalu i utječući joj se u svim potrebama- govori nam Klak, te otkriva kako je narodnu nošnju izradila, odnosno otkala na izvornom tkalačkom stanu prema starinskoj mustri (uzorku) naših baka Nevenka Radočaj iz Posavskih Brega uz pomoć svog supruga Ivice Radočaj koji je same starinske mustre precrtao i ujednačio na nove podloge (papire – ispisane mustre) s kojih se mogla sama nošnja i tkati.
Kompletnu narodnu nošnju sašila je i prilagodila samom kipu Anamarija Pokas uz pomoć Marka Klaka koji je ujedno bio i koordinator projekta i pokretač cijele ove priče ispred župe sv. Nikole biskupa. Izradu nošnje svojim su darovima između ostaloga omogućili: Mirjana Sočnić, Marijana Gregčević, Renata Ivanković, Dragica Hrđek, Marica Klak, Emica Barec, Kristina Lopac, Biserka Šenica, Snježana Miškec, Ljiljana Mlađenović i Marko Klak s obiteljima.
Narodna nošnja „Hrvatica“ predana je u Svetište Majke Božje Bistričke 3. kolovoza.
-Od 11. kolovoza narodna nošnja krasi sam Gospin kip, na što smo jako ponosni, a u samoj narodnoj nošnji kip će biti odjeven i u vrijeme hodočašća Sisačke biskupije koje će se održati 19. kolovoza- s ponosom će Marko Klak.