Veliko gradilište

U Ukladama se gradi novi obrazovno-sportski kompleks

Grade se Centar cjeloživotnog učenja, Dječji vrtić Gita, uređuje se pomoćno nogometno igralište s umjetnom travom, a pred otvorenjem je i privatna stambena zgrada
Novska_kompleks_naslovnaGrad Novska

Popularni novljanski kvart Uklade veliko je gradilište. Grade se tako, tik uz novljansku srednju školu i sportsku dvoranu, Centar cjeloživotnog učenja, Dječji vrtić Gita, uređuje se pomoćno nogometno igralište s umjetnom travom, a pred otvorenjem je i privatna stambena zgrada. Sve je povezano novom spojnom cestom koja omogućuje izlaz iz Hercegovačke na Radničku ulicu. U suradnji sa Sisačko-moslavačkom županijom obnavlja se i sportska dvorana. Na površini od 50.000 m2 izgradit će se potpuno novi obrazovno-sportski kompleks u Novskoj.

Projekt vrtića Gita vrijedan je gotovo 5,9 milijuna eura i financira se iz Mehanizma za oporavak i otpornost 2021.–2026., uz dodatna sredstva iz državnog proračuna. Novi objekt imat će 6 odgojno-obrazovnih skupina – 4 vrtićke i 2 jasličke. Ukupna površina objekta iznosit će 1.624 m2, a sadržavat će kat, vanjsku terasu, vlastito parkiralište te bogato opremljeno dvorište i igralište. Najavljeno je opremanje vrtića suvremenom infrastrukturom – kuhinjom, blagovaonicom, sobama za senzomotoriku i polivalentnom dvoranom. Vrtić će koristiti obnovljive izvore energije i energetski učinkovitu rasvjetu te će pripadati najvišem razredu energetske učinkovitosti. Radovi na izgradnji su u tijeku, a izvodi ih tvrtka Venka Gradnja d.o.o..

Centar cjeloživotnog učenja

U tijeku je i izgradnja Centra cjeloživotnog obrazovanja, vrijednog 4,6 milijuna eura, koji će se nalaziti pored Srednje škole Novska. Centar će sadržavati prostore za potrebe Pučkog otvorenog učilišta i Katoličke osnovne škole. Moderni dizajn uključuje galerijski prostor, spremišta te zelenu površinu za izvannastavne aktivnosti. Radove izvodi tvrtka Venka Gradnja d.o.o.. Katolička osnovna škola djeluje od 2017. godine i broji 150 učenika, a ove godine iz klupa je izašla njezina prva generacija osmaša.

Srednja škola Novska

Novljanska srednja škola broji više od 300 učenika koji pohađaju sljedeće smjerove – opću gimnaziju, ekonomski smjer i smjer tehničar za razvoj videoigara (u trajanju od četiri godine) te strukovne trogodišnje smjerove za prodavače, bravare, vodoinstalatere i stolare.

Sportski centar Novske

Sportski dio kompleksa obuhvaća gradski stadion Nogometnog kluba Libertas Novska sa svlačionicama, koje su obnovljene sredstvima Grada Novske. Otvoren je novoizgrađeni skate park, a obnovljeno je i asfaltirano vanjsko rukometno igralište. I skate park i vanjsko rukometno igralište otvoreni su za sve građane i rekreativce. U tijeku je i obnova sportske dvorane Srednje škole Novska, koju izvodi tvrtka OKI MONT d.o.o. iz Zagreba. Vrijednost radova iznosi 350.000 eura, a financiraju ih Županija i Grad. Tijekom ljeta predviđena je zamjena krovišta, sanacija hidroizolacije, djelomična zamjena parketa, nova LED rasvjeta, iscrtavanje linija te zamjena golova i mreže. Radovi će poboljšati energetsku učinkovitost i uvjete za nastavu tjelesne kulture. Korisnika velike dvorane je gotovo 600, a radi se o sljedećim klubovima: Ženski rukometni klub Novska, Rukometni klub Novska, Košarkaški klub Novska, Badminton klub Novska, Veterani rukometnog kluba Novska, ŠSD Srednjoškolac, Nogometni klub Libertas Novska te Nogometni klub Tomislav Veterani. Malu dvoranu koristi 300 -tinjak članova koji su dio sportaša Katoličke škole, Taekwondo klub Ogrc, Udruge sportske rekreacije Nora, Stolnoteniskog kluba Novska, Odbojkaškog kluba invalida Novska, Udruge umirovljenika te Novljanskih mažoretkinja. Uz sportsku dvoranu nalaze se i teniski tereni u privatnom vlasništvu u kojima djeluje Teniski klub Novska.

U izgradnji je i pomoćno nogometno igralište s umjetnom travom. Radove na travnjaku izvodi tvrtka Paratus primus d.o.o. dok tvrtka Maxmar grupa d.o.o. nabavlja i ugrađuje travu. Projekt se provodi u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, vrijedan oko 600.000 eura. Na njemu će trenirati svi uzrasti NK Libertasa, ali i ostali klubovi s područja grada i nogometnog središta Novska – ukupno 780 registriranih nogometaša.

U proteklim mjesecima osvježen je i izgled Gradske kuglane Novska bojanjem vanjske fasade sredstvima Grada Novske, koju koristi oko 100 kuglača koji su članovi sljedećih: Kuglački klub Novska, Kuglački klub Belina, Kuglački klub Slavonija, Ženski kuglački klub Novska, te Kuglački klub Stolar Jasenovac.

Cijeli kompleks povezan je i novom spojnom cestom. Ona povezuje Hercegovačku i Radničku ulicu, a uz nju je izgrađeno i 30 parkirnih mjesta. Kako je prošao tehnički pregled, očekuje se uskoro i određivanje naziva nove ulice.

– Svi ovi projekti realiziraju se jer nam je važno da naši mladi, ali i svi zainteresirani za bavljenje sportom imaju dobre uvjete, ali i izbora čime se žele baviti. Grad Novska na godišnjoj razini upravo za razvoj sporta i rekreacije u ovoj godini izdvaja više od 360 tisuća eura. Financiramo i rad Zajednice sportskih udruga Grada Novske, te kroz nju financiramo i ulažemo i u sport na području naših prigradskih naselja, izjavila je gradonačelnica Marija Kušmiš.

Posebno treba istaknuti i pohvaliti brojne udruge, klubove i sportske sekcije koje svojim marljivim i predanim radom svakodnevno doprinose sportskom i društvenom životu grada. Njihova energija, volonterski duh i uključenost u zajednicu prepoznati su i podržani kroz ulaganja u infrastrukturu. Upravo te udruge, svojim trudom i uspjesima, čine Novsku aktivnom i ponosnom sredinom te služe kao uzor mladim generacijama.

Aktualno
Novska