U Sisku dodijeljene ovogodišnje plakete Marijan Celjak – junak obrane grada Siska u Domovinskom ratu
Dan branitelja grada Siska ustanovljen je u spomen na 3. rujna 1991. godine kada je osvojena prva vojarna u Hrvatskoj, sisačka Barutana.
Gradsko priznanje Plaketa Marijan Celjak – junak obrane grada Siska u Domovinskom ratu, inicijativa je gradonačelnice i tadašnjeg zamjenika Ivice Rendulića, a zamisao je bila da Grad Sisak oda počast onima koji su svojim djelima pokazali nešto iznimno, nešto što je promijenilo tijek onog malog dijela povijesti na koji čovjek može utjecati i na živote ljudi kojima je u Domovinskom ratu krenuo pomoći.
– Uvijek je čast biti s ljudima koji su sudjelovali u obrani i prisjetiti se onih koji su dali svoj život u obrani Republike Hrvatske i našega grada. Hvala vam svima za vaš doprinos u Domovinskom ratu i hvala vašim suborcima koji su vas predložili za ovo priznanje. Posebno mi je drago da je s nama i braniteljica, jer je potrebno istaknuti da su i žene imale veliku ulogu u Domovinskom ratu, kazala je gradonačelnica obraćajući se ovogodišnjim dobitnicima plaketa.
Ovogodišnji dobitnici Plaketa Marijan Celjak – junak obrane Grada Siska u Domovinskom ratu su:
Natporučnik Igor Pejnović, koji je kao pripadnik 2. gardijske brigade HV tijekom 1991. godine sudjelovao u oslobađanju od Nebojana, Svete Katarine i Šestanja. 1993. dolazi u 57. brigadu Marijan Celjak, gdje je do završetka rata sudjelovao u obuci i borbenim djelovanjima topničko raketnog diviziona. Nositelj je Spomenice domovinskog rata. Bio je zamjenik zapovjednika diviziona. Igor Pejnović ima čin natporučnika.
Djelatni poručnik Domagoj Marenić, zapovjednik veze 57. SAMB-a. 1991. u Komarevu je sudjelovao u spašavanju ranjenih suboraca i mještana. Od 1993. prelazi u djelatni sastav HV-a u bojnu ABKO te kao zapovjednik voda sudjeluje u akcijama u zadarskom zaleđu, sudjeluje u VRO Oluja u Otočcu, a zatim odlazi na južno bojište. Nositelj je Spomenice domovinskog rata 1990.-1992., Spomenice domovinske zahvalnosti i Medalje „Oluja“.
Poručnik Nikola Krizmanić, dragovoljac 57. SAMB ZNG od lipnja 1991., zapovjednik desetine te zapovjednik logističkog voda. Obnašao je dužnost PD II satnije u VRO Oluja. U Domovinskom ratu proveo je pet godina i jedan mjesec. Svaku zadaću obnašao je odgovorno i kontinuirano radio na podizanju morala i poticanju na hrabrost. Dodijeljena mu je pohvala zapovjednika brigade, nositelj je Spomenice domovinskog rata, Medalje „Oluja“ i Spomenice domovinske zahvalnosti.
Pripadnik 57. SAMB-a „Marijan Celjak“ Vlado Bešić dragovoljac je Domovinskog rata, marljiva i odgovorna osoba, a sve dobivene zadaće je obavljao odgovorno i stručno, odlično je vojne vještine primjenjivao na terenu, pouzdan je i omiljen među suborcima, što je posebno došlo do izražaja tijekom VRO Oluja. Više puta je pohvaljivan i nagrađivan, a u Domovinskom ratu proveo je četiri godine i šest mjeseci.
Djelatni poručnik Boro Hrvojić, dragovoljac od lipnja 1991. godine 2. A brigade ZNG-a, kasnije 2. gardijske brigade Gromovi. Sudjelovao je u svim borbenim djelovanjima, a posebno u Sunjskom džepu, gdje je nakon pogibije suborca preuzeo zapovijedanje vodom, uspješno utvrdio položaj, organizirao obranu te s ciljem izvlačenja poginulog zapovjednika organizirao protunapad. Odlikovan je Spomenicom domovinskog rata, Redom hrvatskog pletera, Spomenicom domovinske zahvalnosti i nositelj je Medalje „Oluja“.
Djelatni natporučnik Mladen Ceković, dragovoljac od listopada 1990. godine u pričuvnom sastavu MUP-a, od 1991. djelatnik jedinice MUP-a za posebne namjene. Pristupio je u redove 2. A brigade ZNG-a, kasnije 2. gardijske brigade Gromovi. S postrojbom je sudjelovao u svim borbenim djelovanjima, a posebno je bio angažiran u Kozibrodu, Komarevu, Sunji, Viduševcu, Brestu Pokupskom i Glinskoj Poljani. Sudjelovao je u oslobađanju dubrovačkog i zadarskog zaleđa. Odlikovan je Spomenicom domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti i nositelj je Medalje „Oluja“.
Policajac specijalac Darko Jurković, dragovoljac od lipnja 1991. godine u pričuvnom sastavu policije odakle prelazi u djelatni sastav PJP „Osa“ Sisak. Prošao je brojna ratišta na području Policijske uprave Sisak i cijele Hrvatske. Sudjelovao je u obrani Topuskog, Viduševca, Petrinje, Komareva te u akciji „Vihor“ Gračanica, „Poskok 1“ Visočica, „Poskok 2“ Velebit, „Krug“ Dubrovnik, „Tuka“ Karlovac, „Krug“ Pakrac, Bljesak, Oluja, „Nauk“ Kupljensko. Odlikovan je Spomenicom domovinskog rata, medaljama „Bljesak“ i „Oluja“, Spomenicom domovinske zahvalnosti.
Zapovjednik voda Željko Begić, dragovoljac SJ „Osa“ od kolovoza 1991. kao pričuvni policajac specijalac, a kasnije i zapovjednik voda. Prošao je brojne terene i ratišta na području Policijske uprave Sisak i cijele Hrvatske. Tijekom Domovinskog rata sudjelovao je u obrani i napadnim akcijama na području Topuskog, Viduševca, Petrinje, Gore, Šišinca, Komareva i Blinjskog Kuta te u akciji „Vihor“ Gračanica, „Poskok 1“ Visočica, Trokut Voćin, „Poskok 2“ Velebit i „Krug“ Dubrovnik. Odlikovan je Spomenicom domovinskog rata i nositelj je Medalje „Oluja“.
Pripadnik Specijalne jedinice policije „Osa“ Željko Kaurić 1990. završio je tečaj za policajca, a u lipnju 1991. godine pridružio se Specijalnoj jedinici policije „Osa“ Sisak. Sudjelovao je u akcijama Topusko, Gračenica Šišinečka, Bestrma, Komarevo, Blinjski Kut, Viduševac te u akcijama Bljesak i Oluja. Odlikovan je Spomenicom domovinskog rata i nositelj je medalja „Bljesak“ i „Oluja“.
Pripadnik Specijalne jedinice policije „Osa“ Ivan Malinac, posthumno. U lipnju 1991. godine kao dragovoljac pridružuje se pričuvnom sastavu policije, a od kolovoza iste godine se priključuje Posebnoj jedinici policije Policijske uprave Sisak i odlazi s jedinicom na bojište u Viduševac gdje u žestokim borbama tijekom napada četnika i jugo vojske pogiba 30. rujna 1991. godine. Posthumo je odlikovan s više odlikovanja.
Hrvatska braniteljica Zorica Marina Jandrlić dragovoljac je Domovinskog rata od 1991. godine te je s postrojbom 57. SAMB Marijan Celjak bila na položajima u Komarevu, a zatim se uključila u 2. gardijsku brigadu s kojom je prošla i VRO Oluja i akciju Una. Odlikovana je Spomenicom domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti, nositeljica je Medalje „Oluja“ i zlatne značke Grom. Aktivna je u udruzi koja brine o braniteljima i njihovim obiteljima.