Sveukupno 15 novih polaznika

U Petrinji započelo osposobljavanje druge generacije programera bespilotnih letjelica

Ovaj program osposobljavanja osmišljen je kako bi polaznicima omogućio razvoj naprednih tehničkih i programskih vještina potrebnih za rad u dinamičnom i rastućem području tehnologije bespilotnih sustava
DSC_7513-scaledGrad Petrinja

U sklopu projekta “Drone-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju” danas je započela edukacija za drugu generaciju polaznika prijavljenih za osposobljavanje za programere/programerke bespilotnih letjelica, njih ukupno 15.

Podsjetimo, Petrinjska razvojna agencija – PETRA provodi projekt „Drone-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju“ kojim se kroz edukaciju, programiranje i praktičnu primjenu bespilotnih letjelica, dronova, primjenom umjetne inteligencije educiraju nezaposlene osobe uz pomoć mjere Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Danas je u prostorima Petrinjske razvojne agencije – PETRA u sklopu POU Hrvatski dom Petrinja obilježen uspješni početak drugog kruga osposobljavanja na radnom mjestu za programere/programerke bespilotnih letjelica. Polaznike je najprije pozdravila zamjenica ravnateljice Petrinjske razvojne agencije – PETRA Selma Buljubašić koja je naglasila kako je konačni cilj projekta revitalizacija potpomognutog područja u Sisačko-moslavačkoj županiji kroz stvaranje novih radnih mjesta, jačanje lokalnog gospodarstva i pozicioniranje Petrinje kao centra za inovacije i tehnološki razvoj.

– Nadamo se kontinuitetu i jačanju ovog programa, da će postati dugotrajan. Vjerujem da neće imati utjecaj samo na Petrinju, nego na cijelu Hrvatsku, istaknula je Buljubašić.

Polaznike je pozdravila i dobrodošlicu im poželjela gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes. Istaknula je kako Grad Petrinja podupire projekt te u njemu, između ostalog, sudjeluje pružanjem pomoći besplatnog korištenja prostora za poslovanje te kroz poziv koji se raspisuje svake godine, a u kojem se dijele dodatni poticaji za otvaranje poslovnog subjekta.

– Ovo je zamišljeno kao projekt koji će preokrenuti budućnost Petrinje, on je dugoročan. Vjerujem da će neki od vas i raditi u ovim laboratorijima na razvijanju dronova, a da ćete na edukaciji dobiti dobre osnove za cijeli taj projekt koji smo zamislili. Petrinja je tradicionalno područje na kojem je razvijena mesna industrija te je uzgoj i proizvodnja hrane uvijek potrebna pa se nadam da će dronovi pomagati i u tom segmentu pa da ćemo tako zaokružiti cijelu priču i razviti neku novu Petrinju, rekla je, između ostalog, gradonačelnica Komes poželjevši puno sreće i uspjeha polaznicima edukacije.

Projekt „Drone-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju Petrinja“ osmišljen je s ciljem poticanja gospodarskog rasta i modernizacije grada Petrinje kroz razvoj novih tehnologija u IT sektoru, posebice u području bespilotnih letjelica i umjetne inteligencije. Projekt se temelji na edukacijsko-poduzetničkom modelu.

– Dronovi su ti koji će kreirati rast tržišta, ali i stvoriti velik broj novih radnih mjesta, rekao je voditelj projekta Karlo Dževerlija. Istaknuo je i kako bi projekt izgradnje budućeg Drone-IN centra, a za koji je u tijeku izrada projektnog zadatka te se razmatraju potencijalne lokacije, mogao promijeniti budućnost grada te kako će se Petrinja sigurno više spominjati u kontekstu razvitka tehnologije.

Petrinjska razvojna agencija PETRA i Hrvatski zavod za zapošljavanje potpisali su ugovor o sufinanciranju projekta osposobljavanja na radno mjesto za programera bespilotnih letjelica od strane zavoda koji polaznicima u potpunosti financira edukaciju te osigurava dodatnu novčanu pomoć za vrijeme trajanja osposobljavanja u razdoblju od šest mjeseci.

Irena Bušić, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Sisak, rekla je kako zavod, kroz mjere aktivne politike zapošljavanja, ovu mjeru osposobljavanja na radnom mjestu provodi uspješno.

– Ovo je druga generacija polaznika gdje mi u potpunosti financiramo edukaciju, putni trošak i dodatnu novčanu pomoć. Tako da je na polaznicima samo da budu vrijedni, marljivi, da uče i usvajaju nova znanja, istaknula je Bušić i dodala kako projekt nije isključivo edukacijske naravi, nego se kroz projekt potiče i poduzetništvo. Na snazi je mjera samozapošljavanja u sklopu koje zavod dodjeljuje sredstva pravnim osobama koje otvaraju svoje poslovne subjekte. Međutim, u sklopu “Biram Hrvatsku” se uz osnovna sredstva dodjeljuju i dodatna ako se poslovni subjekt otvori ili premjesti na područje Grada Petrinje, odnosno na područje Sisačko-moslavačke županije.

Polaznik drugog kruga osposobljavanja za programere/programerke bespilotnih letjelica je i 61-godišnji Mladen koji je zadovoljan edukacijom.

– Predavanja su interesantna i stimulativna. Znanju nema kraja. Od škole očekujem puno, a krajnji cilj je da se usvojena znanja usmjere u razvoj društva. Konkretno mene zanima poljoprivredni sektor, kontrole poljoprivrednim kulturama, termalne kamere za traganje za životinjama i ljudima. Očekujem da ću puno i dobiti, samo se treba potruditi. Pohvalio bih profesore i mentore što gradivo prenose na nama razumljiv način, odnosno našoj početničkoj razini.

Mentor Jan Furlan naglasio je kako su polaznici edukacije izuzetno zainteresirani i motivirani.

– Ja sam također s prostora Banovine i zato mi je drago da se u županiji pokreću ovakvi projekti. Iz iskustva rada s polaznicima mogu reći da entuzijazma ne nedostaje. Vjerujem da će projekti koje ćemo na kraju predstaviti biti zanimljivi, inovativni, važni i da će predstaviti sve što ćemo ovdje postići u narednih šest mjeseci, kazao je Furlan.

Ovaj program osposobljavanja osmišljen je kako bi polaznicima omogućio razvoj naprednih tehničkih i programskih vještina potrebnih za rad u dinamičnom i rastućem području tehnologije bespilotnih sustava.

Aktualno
Petrinja