Javna akcija

U Petrinji obilježen Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se u spomen na 22. rujna 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice ubijene tri žene, a djelatnica suda je teško ozlijeđena
DSC_4910-1536×1024Grad Petrinja

U Petrinji je danas obilježen nadolazeći Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava u spomen na 22. rujna 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice ubijene tri žene, a djelatnica suda je teško ozlijeđena. U organizaciji Centra za žene Adela, a u suradnji s Policijskom postajom Petrinja i Područnim uredom Petrinja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, na tržnici je provedena javna akcija na kojoj su građankama i građanima podijeljeni informativni materijali.

Podršku ovoj akciji pružila je u ime Grada Petrinje pročelnica UO za društvene djelatnosti Ana Aleksić Pezelj. Pročelnica Aleksić Pezelj istaknula je kako Grad Petrinja prati i financijski podržava rad Centra za žene Adela koji vodi jedino sklonište za žene žrtve obiteljskog nasilja na području Sisačko-moslavačke županije.

– Žalosti nas što se taj broj nasilja nad ženama, kao i stupanj nasilja povećava. To je zaista poraz nas kao društva i civilizacije. Grad Petrinja će nastojati u narednom periodu, nakon što žene izađu iz skloništa, osigurati smještaj na području grada Petrinje.

Senka Filipović, predsjednica udruge Centar za žene Adela, zahvalila se Gradu Petrinji na velikoj podršci koju pruža Centru kao i medijima koji prenose poruku nenasilja, ali i informacije o skloništu i pomoći koja je dostupna žrtvama obiteljskog nasilja. Poručila je žrtvama obiteljskog nasilja da se za pomoć mogu obratiti uvijek, na broj telefona 044/888-888 od 0-24 sata svaki dan tijekom cijele godine. Dodala je kako u savjetovalištu mogu dobiti svu potrebnu pomoć za početak novog života bez nasilja, smještaj tijekom godine dana te svu pravnu i psihološku podršku.

Marija Kušan Milošić, psihologinja iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad istaknula je kako nasilje ne pogađa samo obitelj, nego pogađaju širu zajednicu jer se socijalne i psihološke posljedice nasilja prelijevaju i na mlađe generacije. Stoga je odgovornost na svima nama i trebamo prijaviti nasilje umjesto da šutimo i okrećemo glavu od toga.

Renata Starčević, kontakt policajka iz PP Petrinja kazala je kako su se kao i svake godine odazvali ovoj akciji s ciljem veće prevencijske djelatnosti, a time i učinkovitosti suzbijanja nasilničkog ponašanja u obitelji. Također je pozvala sve koji trpe ili uoče nasilničko ponašanje da ga prijave.

Događanja
Petrinja