U organizaciji Centra za majku i dijete

U Kutini obilježen Nacionalni tjedan dojenja

Cilj obilježavanja je podizanje svijesti o važnosti i dobrobiti dojenja za dijete i majku
Nac_3

Već tradicionalno, u tjednu od 1. do 7. listopada, svake godine u Republici Hrvatskoj obilježava se Nacionalni tjedan dojenja. Cilj obilježavanja je podizanje svijesti o važnosti i dobrobiti dojenja za dijete i majku.

Nacionalni tjedan dojenja obilježen je i u Domu zdravlja Sisačko-moslavačke županije u Kutini. Obilježavanje je organizirao Centar za majku i dijete koji djeluje pri Domu zdravlja u Kutini, a patronažne sestre dijelile su brošure i letke te informirale građane o važnosti dojenja.

– Dijete kroz majčino mlijeko dobiva velike količine imunoglobulina, ali i benefite za svoje zdravlje, a bliskost koju majka pruža prema djetetu je nezamjenjiva. Upravo zbog toga je dojenje važno zbog povezivanja djeteta i majke i bliskosti koja je neraskidiva cijeli život. U slučaju bilo kakvih poteškoća u vezi dojenja, patronažna služba dolazi u roku 24 sata u dom majke, rekla je Milkica Ivezić Lalić, glavni fizioterapeut Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.

Podršku ovom događaju pružio je i župan Ivan Celjak.

Podizanje svijesti o značaju dojenja

– Jako je važno informirati javnost o važnosti dojenja. Želimo također podići svijest o značaju dojenja koje je važno za dijete, jer je to najkvalitetniji oblik hranjenja, a uz to se dijete još jače povezuje s majkom, istaknuo je župan Celjak.

Centar za majku i dijete osnovan je u Kutini prije 11 godina i djeluje kao savjetodavni centar u kojem buduće majke, trudnice, rodilje te majke s malom djecom do tri godine starosti mogu na jednom mjestu dobiti savjete, pohađati tečajeve i obaviti preglede u trudnoći. Nakon poroda majke s djecom dolaze na razne stručne tečajeve vezane uz njegu i brigu oko djeteta, vježbe majke i djeteta, vježbe fizikalne terapije i slično.

U radu centra sudjeluju zdravstveni djelatnici Doma zdravlja, odnosno pedijatri, ginekolozi, fizijatri, fizioterapeuti i patronažne sestre.

Fizikalna terapija za djecu

Župan Ivan Celjak i ravnateljica Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije Sanja Habek obišli su i Odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju koji je odnedavno pojačan novim liječnikom Igorom Zujićem, specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije.

U sklopu odjela djeluje i fizikalna terapija za djecu, odnosno neurorazvojna terapija i senzorna integracije djece, tečajevi baby handlinga i bobath terapija koju izvodi specijalist fizikalne medicine s bobath licencom Tatjana Šimunić te licencirani fizioterapeuti.

Događanja
Kutina