Više od 100 lokalnih recepata

U Gradskoj munjari predstavljena knjiga „Baš mi šmeka – petrinjska tradicionalna jela“

Recepte su nesebično ustupili Mira Bešlić, Jadranka i Đuro Priljeva, Želimir Novaković, Mario Lovreković, Ana Držaj, Dubravka Bednaš Radoš, Branka Vujić, Katica Vuić, Kristina Suppe, Damir Pavičić, Veronika Filipec i Katica Radošević
DSC_7628-scaledGrad Petrinja

U Gradskoj munjari jučer je predstavljena knjiga u izdanju Turističke zajednice Grada Petrinje pod nazivom „Baš mi šmeka – petrinjska tradicionalna jela“.

– U knjizi se nalazi više od 100 recepata za jela koje su kuhale naše majke i bake, a cilj njenog objavljivanja je okupiti obitelj i drage ljude za stolom uz tradicionalna petrinjska jela, prizvati stara sjećanja i stvarati nove uspomene, rekla je između ostalog Kristina Suppe, direktorica Turističke zajednice Grada Petrinje, zahvalivši svima koji su sudjelovali u stvaranju ove knjige.

Projekt je započela Mira Bešlić, a nastavila ga je Ivanka Držaj, voditeljica razvoja turističkog proizvoda Turističke zajednice Grada Petrinje, krajem 2023. godine. Osim Mire Bešlić, svoje recepte nesebično su ustupili Jadranka i Đuro Priljeva, Želimir Novaković, Mario Lovreković, Ana Držaj, Dubravka Bednaš Radoš, Branka Vujić, Katica Vuić, Kristina Suppe, Damir Pavičić, Veronika Filipec i Katica Radošević.

Tim stručnjaka, predvođen glavnim kuharom Damirom Pavičićem, potom je na nekoliko lokacija u gradu pripremao svako jelo, a sve je popraćeno i autentičnim fotografijama pripremljenih jela. Više od godinu dana rada rezultiralo je jedinstvenom zbirkom recepata. Knjigu je grafički dizajnirala Matea Jandrić iz Turističke zajednice Grada Petrinje.

Ivanka Držaj rekla je kako ovo nije niti prva, a vjeruje niti posljednja pisana riječ o petrinjskim jelima. Nada se i kako će petrinjski ugostitelji pronaći zanimljive recepte u ovoj knjizi, unijeti ih u svoje menije i začiniti stoljetnim petrinjskim pričama o tradiciji i kvaliteti.

Suautorica i lektorica ove knjige profesorica Božica Vuić istaknula je kako knjiga osim kulinarske, ima i lingvističku vrijednost, objašnjavajući na duhovit način nazive ponekih petrinjskih jela, a koji potječu iz drugih jezika.

– Osobito su vrijedni razgovori obitelji za stolom, jer imaju tu pedagošku vrijednost, jer potiču djetetov govorni, jezični i komunikacijski razvoj, ali i kulturološko značenje, rekla je između ostalog profesorica Vuić koja je i moderirala sinoćnje predstavljanje knjige „Baš mi šmeka – petrinjska tradicionalna jela“.

Predstavljanju knjige nazočili su saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Mihael Jurić koji su oboje podsjetili kako je Petrinja od davnina sinonim za dobru hranu (Prva hrvatska tvornica salame, a potom Mesna industrija „Gavrilović“ te Gastronomska manifestacija PIGIK – Petrinjska izložba gastronomije i kulinarstva). Gradonačelnica Komes istaknula je i kako Grad neće odustati od brendiranja kobasice od banijske šare svinje, a i sama se, listajući knjigu, prisjetila starih recepata i jela koja su pripremana u njenom domu te je izrazila zadovoljstvo što će ova knjiga dati doprinos u boljem pozicioniranju Petrinje na kulinarskoj i gastronomskoj karti Lijepe naše.

Svima koji su sudjelovali u stvaranju knjige „Baš mi šmeka – petrinjska tradicionalna jela“ sinoć su uručene zahvalnice, a u glazbenom dijelu programa nastupili su sjajni mladi petrinjski glazbenici Laura Sučec i Lovro Komes. Brojni posjetitelji mogli su i kušati određene tradicionalne slastice iz ove petrinjske kuharice te delikatese tvrtke „Gavrilović“.

Kako je Advent vrijeme darivanja, lijepih želja i druženja u krugu najdražih, a uz sve to usko su vezani i miomirisi jela i slastica toplih, ukrašenih i osvijetljenih domova, tako su i djelatnice Turističke zajednice Grada Petrinje svim prisutnim posjetiteljima Gradske munjare sinoć poklonile po jedan primjerak knjige „Baš mi šmeka – petrinjska tradicionalna jela“.

Događanja
Petrinja