Sustav civilne zaštite pokazao operativnost na pokazno-terenskoj vježbi „VG Potres 2022“ pokazala
U Parku dr. Franje Tuđmana održana je Pokazno-terenska vježba Civilne zaštite „VG POTRES 2022“. Vježba Je organiziraNA temeljem Godišnjeg plana vježbi civilne zaštite Grada Velike Gorice za 2022. godinu uz potporu Veleučilišta Velika Gorica zbog jačanja pripravnosti sustava civilne zaštite Velike Gorice za odgovor na posljedice razornog potresa.
Prema scenariju vježba kreće nakon što je područje središnje Hrvatske pogodio je potres. Prema prvim informacijama iz Seizmološke službe Republike Hrvatske potres je bio magnitude od 6,3 po Richteru (intenzitet VIII stupnjeva MSC) s epicentrom na području sjevernih obronaka Vukomeričkih gorica, pri čemu je hipocentar potresa (žarište) bio na dubini od oko 5.000 metara. Potres se osjetio i na širem području Zagreba i Zagrebačke županije.
Prema prvim informacijama iz pogođenog područja, najveće posljedice zabilježene su na području Grada Velike Gorice – naselja Novo Čiče, Staro Čiče, Vukovina, Mraclin i Buševec uz nastanak velikih oštećenja na stambenim objektima, kao i na objektima javnih sadržaja. U potresom pogođenoj zoni prevladava individualna stambena izgradnja i stambene zgrade do visine četiri-pet katova novijeg datuma uz poštivanje normi protupotresne gradnje s vertikalnim i horizontalnim serklažama, tako da i uz značajna oštećenja nema veći broj potpuno urušenih objekata.
Ova vježba bila je dobar pokazatelj pripremljenosti raspoloživih operativnih snaga, prvenstveno profesionalne vatrogasne postrojbe i pripadnika DVD-ova s području Grada Velike Gorice, složili su se načelnik Stožera Civilne zaštite Jakov Sivrić, zamjenik gradonačelnika Neven Karas, Darko Majstorović iz Ravnateljstva Civilne zaštite te dekan goričkog Veleučilišta Ivan Toth.
-Imam sreću i zadovoljstvo što živim u Velikoj Gorici, koja ima vatrogasna društva koja su temeljna operativna snaga Civilne zaštite, i ostalih snaga koje su danas sudjelovale u ovoj vježbi. Osim toga mi u Velikoj Gorici jedini u Hrvatskoj imamo visokoškolsku ustanovu koja pokriva područje civilne zaštite- rekao je Karas.
Dekan Veleučilišta Ivan Toth zahvalio se svima koji su sudjelovali u vježbi, a posebno istaknu podatak kako je Grad Velika Gorica prilikom osnivanja Veleučilišta razmišljao o sigurnosti sustava Velike Gorice.
-Vježba je prošla bez ikakvih pogrešaka i pokazala je da je Velika Gorica siguran grad. A biti siguran grad danas, to znači da je to grad gdje svi želimo živjeti i odgajati svoju djecu. Ovo je bio fenomenalan prikaz koji mi trebamo preslikati na sve gradove i županije, kako bi naši ljudi bili educirani za takve situacije- poručio je Toth.
U vježbi su se između ostaloga provodile akcije spašavanja i pružanja pomoći ugroženom stanovništvu, a angažirani su i komunalni kapaciteti te građevinska mehanizacija za čišćenje prometnica i uspostavu nesmetanog prometovanja.
-Danas je Civilna zaštita na prvoj liniji obrane u Hrvatskoj, zbog čega je vrlo važno da se na ovakvim vježbama uigravaju scenariji koji su mogući. Mene kao promatrača je ugodno iznenadila ova sinergija Grada Velike Gorice i Veleučilišta- zaključio je Majstorović.