Bogata baština petrinjskog kraja

Petrinjski Betlemaši u Zagrebu predstavili lokalne adventske običaje

U Etnografskom muzeju pridružili su im se i članovi Folklornog ansambla Petrinjčica
P1400532Grad Petrinja

Petrinjski Betlemaši i članovi Folklornog ansambla Petrinjčica proteklog su vikenda nastupili u Etnografskom muzeju u Zagrebu gdje su predstavili lokalne običaje ophoda u Adventu koji su karakteristični upravo za Petrinju, kao i glazbenu tradiciju adventsko-božićnog ciklusa iz petrinjskog kraja. Uvodno je o običajima govorio petrinjski povjesničar Ivan Rizmaul.

– Lijepa večer i za one koji su iz Zagreba, ali isto tako lijepa i poučna, osim toga i nama draga večer što smo mogli biti u Etnografskom muzeju, ustanovi koja ima dugu tradiciju i koja upravo tradiciju podržava, odnosno njeguje. Ovo što smo danas prikazali s Petrinjskim Betlemašima bilo je stvarno izvanredno, dobro izvedeno, a to isto vrijedi i za Folklorni ansambl Petrinjčica i svi posjetitelji bili su itekako zadovoljni, ne samo zadovoljni, nego su bili jako iznenađeni da iz tog našeg grada koji je stradao, ne jednom nego mnogo, mnogo puta, još uvijek ta tradicija i kultura postoji. Petrinja je grad kulture i tradicije i takva će ostati.

Kod domaćina zadovoljstvo nije krila ni Ivana Lušić, voditeljica marketinga Etnografskog muzeja.

– Vrlo smo dirnuti i reći ću da smo sretni što smo imali priliku vidjeti dio bogate baštine Petrinje i petrinjskog kraja, prelijepih napjeva, u ovom slučaju adventsko-božićnih, ali i prelijepog ruha i mene je baš dirnula takva lijepa i slika i zvuk i kao što sam rekla Petrinja je odista pravi mali dragulj i u povijesnom i u kulturnom smislu i ono što je prekrasno da okuplja toliko mladih i da ta tradicija živi i dalje, da se njeguje i da se čuva identitet. Sve pohvale, pozvat ćemo vas ponovo i bit će nam drago da vas ugostimo u Etnografskom muzeju u Zagrebu i hvala puno na dolasku.

Jedan od vjernih pratitelja Petrinjskih Betlemaša i folkloraša je i Tvrtko Zebec, znanstveni savjetnik u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.

– Jako sam sretan što ste došli u Zagreb i što ste to pokazali Zagrepčanima, kojih nije bilo previše u publici, ali ipak je, i u ovom vremenu Došašća pružili ste nam zapravo tu sreću da doživimo i taj doživljaj Božića u kojem vi na Badnjak obilazite od kuće do kuće u Petrinji. Jako mi je drago da je to upisano i kao nematerijalno kulturno dobro u Registar kulturnih dobara Hrvatske i da ste našli mlade nasljednike koji to prenose dalje. To me čini strašno ponosnim jer sam, eto, malim dijelom i ja sudjelovao u toj registraciji i pomogao da to ide dalje, a i večerašnji nastup i prikaz tog običaja samo potvrđuje da je to pravi način i da je to pravi put da se običaj prenese u budućnost, tako da možemo svi biti jako ponosni i sretni da to ide dalje.

Nastupe je pratila i petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes, koja također nije krila ponos i zadovoljstvo prezentacijom Petrinjaca.

– Sjajna večer provedena u zagrebačkom Etnografskom muzeju gdje se po običaju predstavljaju narodna blaga i narodna bogatstva pojedinih krajeva, odnosno gradova, pa smo tako i mi Petrinjci imali čast i zadovoljstvo, odnosno naši Betlemaši i Folklorni ansambl Petrinjčica, predstaviti petrinjsku povijest i bogatstvo zagrebačkoj publici u ovo vrijeme Došašća. Zaista sam ponosna i stvarno mi je čast što sam bila s mojim Petrinjcima koji su pokazali da Petrinja ima zaista što pokazati i da ima bogatu povijest, bogate običaje, koji su prikazani. Dakle, Betlemaše kao nematerijalnu kulturnu baštinu upisanu u registar Ministarstva kulture i koliko god sam ih puta čula i vidjela i kroz Gajevu ulicu i u raznim drugim prezentacijama svaki puta mi ih je iznova zadovoljstvo gledati i slušati, a naročito u pratnji Folklornog ansambla Petrinjčica koji su još dodatno obogatili tu njihovu izvedbu.

U subotu, 16. prosinca, Betlemaši će se još jednom predstaviti i široj petrinjskog publici na godišnjem koncertu Folklornog ansambla Petrinjčica.

Događanja
Petrinja