Pad novozaraženih na dnevnoj i tjednoj bazi
Uobičajeno, na današnjoj sjednici Nacionalnog stožera civilne zaštite, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak komentirao je aktualnu epidemiološku situaciju usporedivši pritom podatke proteklih tjedana. Tako dok danas brojimo 561 novozaraženog, prije tjedan dana bilo ih je 643, a prije dva tjedna njih 715. U proteklom tjednu imali smo 2 619 novozaraženih, što je za razliku od tjedna prije i 3 015 tadašnjih novih slučajeva, pad od 13 posto.
Trenutna 14 dnevna incidencija je 189 novozaraženih na 100 000 stanovnika, u čemu prednjači Sisačko-moslavačka županija, a na začelju je Istarska županija. Na ljestvici zemalja Europske unije po incidenciji smo na sedmom mjestu, a manju od nas imaju Danska, Mađarska, Cipar, Bugarska, Finska i Grčka. Po stopi smrtnosti smo na 20. mjestu s 1 196,8 preminulih na milijun stanovnika, a u posljednjih tjedan dana, prosječni udio pozitivnih testova u ukupno testiranima je 11,2 posto.
– Do sada je utrošeno gotovo 80 tisuća doza cjepiva: 38 388 u zdravstvu, 33 741 u domovima za starije, a ostalo su žurne službe i civili u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Valja istaknuti kako je s današnjim danom s dvije doze procijepljeno 20 875 stanovnika.
– Primili smo 409 sumnji na Pfizerovo cjepivo i 11 na Modernino. Uglavnom se radi o lokalnim reakcijama, febrilitetu, glavobolji i bolu na mjestu primjene kod Moderne, dok smo na Pfizerovo cjepivo imali nekoliko ozbiljnih reakcija, dvije su zahtijevale primjenu adrenalina, a 22 upotrebu drugih medikamenata za alergijske reakcije, zaključio je Capak.
Situacija dopušta relaksaciju mjera, ali ne i opuštanje građana
I na tjednoj i na dnevnoj bazi bilježimo pad novozaraženih, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš nadodavši kako se statistika održava i na broj hospitaliziranih bolesnika koji je danas ispod 1 300.
– Moramo i dalje biti svjesni da dio bolesnika ima tešku kliničku sliku, što ukazuje da je i dalje relativno veliki broj bolesnika na respiratoru, danas 121. Imamo i veliki broj preminulih.
Klinička slika, nastavlja Beroš, i dalje je relativno teška, ali nam dopušta vrlo oprezno razmišljanje o postupnoj relaksaciji epidemioloških mjera, no nipošto opušteno ponašanje.
– Treba uzeti u obzir i činjenicu da su novi sojevi virusa potvrđeni u zemljama koje se nalaze u našem susjedstvu, a tu je i trenutni zastoj u cijepljenju. Sve su to elementi kojih moramo biti svjesni i koji moraju naglašavati naše odgovorno ponašanje, poručio je Beroš.