Naknada za zaposlenike svim poslodavcima pogođenima epidemijom

Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović izjavio je u četvrtak da će svi poslodavci koji će dokazati da su na neki način pogođeni epidemijom koronavirusa imati pravo na naknadu za zaposlenike te apsolutno svi kojima je rad zabranjen odnosno privremeno obustavljen

Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović izjavio je da će svi poslodavci koji će dokazati da su na neki način pogođeni epidemijom koronavirusa imati pravo na naknadu za zaposlenike te apsolutno svi kojima je rad zabranjen odnosno privremeno obustavljen.

– Apsolutno svi oni kojima je zabranjen odnosno privremeno obustavljen rad imat će pravo na ovu naknadu za zaposlenike i mi se nadamo da ćemo na taj način očuvati radna mjesta, izjavio je Aladrović novinarima uoči sjednice Vlade, koja se održava u zgradi Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK).

Vlada je, naime, u utorak donijela zaključak o mjerama za pomoć gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa, kojih ima ukupno 63, obuhvaćaju gotovo sve gospodarske resore Vlade,  a glavni cilj im je očuvanje radnih mjesta i isplate plaća. Među njima je i financiranje 100 posto troška neto minimalne plaće u iduća tri mjeseca, uz mogućnost produženja, čime bi bilo obuhvaćeno oko 400 tisuća radnih mjesta.

Aladrović napominje da su sve mjere za ublažavanje gospodarskih posljedica koronavirusa prve mjere, a kako se situacija bude mijenjala učinit će se sve za njihovo ažuriranje i doradu, kako bi odgovarale radnicima i poslodavcima.

Isto se odnosi i na kriterije za odobravanje naknada za zaposlenike, koji se formiraju, pa će se i oni moći ažurirati na dodatne grane koje iz nekog razloga dotad nisu bile obuhvaćene, dodaje.

Do početka travnja, kada kreću isplate plaća za treći mjesec, cilj je da mjere i kriteriji budu na snazi i u provedbi, ističe Aladrović.

Kao trenutno najugroženije sektore izdvaja onaj pružanje usluga hrane i pića, zatim sektore koji su na bilo koji način povezani s turizmom, sektor prijevoza, posebice osoba, kao i radno intenzivne sektore ovisne o izvozu u zemlje pogođene koronavirusom, kao što su Italija, Austrija i Njemačka, pa čak i Kina.

S druge strane se bilježe i neki pozitivni pomaci, iako mali, pa tako raste zapošljavanje u prerađivačkoj i prehrambenoj industriji. “Dakle imamo i poslodavce koji će ovu situaciju moći iskoristiti za podizanje razine prihoda, prometa i usluga, kaže Aladrović.

Aladrović je i apelirao na poslodavce.

– U ovoj situaciji, koliko god država htjela i odlučila riješiti ovaj problem i boriti se s pandemijom na ekonomskoj razini, tu trebamo i pomoć poslodavaca i zapravo cijelo društvo mora na neki način snositi određeni trošak, izjavio je Aladrović.

Aktualno
Gospodarstvo
Hrvatska