Na razminiranom području Kotar šume otvorena novouređena edukativna staza
Na razminiranom području Kotar šume danas je održan prigodni program otvaranja uređene edukativne staze u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje.
U sklopu projekta Razminiranje i društveno-gospodarska integracija, 17.760 eura potrošeno je iz Fonda za tehničku pomoć Švicarsko-hrvatskog programa suradnje za uređenje dijela edukativne staze i izvora pitke vode na razminiranom dijelu Kotar šume.
Uređen dio edukativne staze uvršten je u edukativne radionice koje provode predstavnici Hrvatskih šuma, a namijenjene su edukaciji djece o važnosti očuvanja šuma i upoznavanja sa šumarskom strukom, odnosno jačanja suradnje s lokalnom zajednicom, a u svrhu suradnje u očuvanju i zaštiti prirode i okoliša. Tako su danas učenici osnovnih škola s područja Siska uz edukaciju i stručno vodstvo iz Hrvatskih šuma prošli stazom, zaustavljajući se uz edukativne plakate, uređeni izvor pitke vode i drvenu nadstrešnicu, koji su uređeni donatorskim sredstvima.
Njegova Ekselencija Urs Hammer, veleposlanik Švicarske Konfederacije u Republici Hrvatskoj, rekao je kako je ovaj projekt simbol uspješnog partnerstva između Hrvatske i Švicarske, ali i simbol okončanja jednog razdoblja razminiranja i teške prošlosti i nadam se da sada možemo zajedno gledati ka svijetloj budućnosti.
– Upravo su i djeca, koja su danas prošetala ovom edukativnom stazom, naša budućnost i zbog njih sve ovo radimo. Drago mi je i što sada ova šuma može biti korištena u edukativne i znanstvene svrhe, biti izvor zdravlja za lokalno stanovništvo, ali i privlačiti turiste na ovo područje te tako razvijati i u gospodarskom smislu Petrinju, ali i regiju. Veselim se i budućoj suradnji Hrvatske i Švicarske, rekao je veleposlanik.
Programu je nazočila saborska zastupnica i gradonačelnica Magdalena Komes.
– Zbog svog položaja, Petrinju i naša županiju, nažalost, uvijek nekako zadese određene nedaće, ali uvijek pamtimo tko nam je pomogao. Upravo nam je Švicarska puno pomogla i tijekom Domovinskog rata, ali i u ovom postratnom razdoblju kada se borimo s minski sumnjivim područjima. Drago mi je što su u ovaj projekt uključena djeca i što su ona naša svijetla budućnost. Zahvaljujemo i Švicarskoj, ali i Hrvatskim šumama, Hrvatskom centru za razminiranje i Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije na provedbi ovog projekta. Znamo da stanovnici pogotovo većih gradova rado dolaze u prirodu i šume kojih mi na području Petrinje i županije ima u izobilju i vjerujem da će ih to privući na ovo naše područje, rekla je Komes.
Zrinka Raguž, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, podsjetila je kako se u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje provodi projekt Razminiranje i društveno-gospodarska integracija u vrijednosti od ukupno 6 milijuna švicarskih franaka.
– Uz uređenje edukativne staze, razminirano je 3.26 kvadratnih km terena te je proveden cijeli niz psihosocijalnih i mjera zapošljavanja žrtava mina i njihovih obitelji. Inače, ovo je jedan od ukupno 11 projekata koji je ugovoren kroz prvi doprinos Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Ukupna vrijednost ovog programa u proteklom razdoblju bila je 43 milijuna švicarskih franaka. Veseli nas što je ugovoren i drugi doprinos, vrijednosti 46 milijuna švicarskih franaka. Sigurni smo kako će doprinijeti brojnim novim vrijednim projektima, poput ovog kojemu danas svjedočimo, zaključila je Raguž.
Načelnik Hrvatskog centra za razminiranje pri Ravnateljstvu Civilne zaštite u MUP-u Nikša Bogdanić rekao je kako će Kotar šuma do kraja ove godine biti u potpunosti razminirana, a na području Sisačko-moslavačke županije ostalo je još 11,6 kvadratnih kilometara za razminirati. Bogdanić je rekao kako će naša županija biti u potpunosti slobodna od mina do početka 2026. godine.