NA DANAŠNJI DAN: René Descartes, prvi Hrvat oplovio svijet, Papa postao poglavar Vatikana, Sylvia Plath, Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti, Svjetski dan bolesnika

2021-02-11-dndd

René Descartes, francuski filozof, fizičar i matematičar

Dana 11. veljače 1650. u Stockholmu je umro René Descartes, francuski filozof, analitičar, matematičar te utemeljitelj analitičke geometrije, poznat i po svojoj tvrdnji “Mislim, dakle postojim”.

Postao je slavan nakon što je objavio svoje prvo djelo, “Rasprava o metodi”, gdje je kritizirao dotadašnje filozofske i znanstvene misli te ukazao na potrebu revizije pojmova i metoda kojima su se gradila znanstvene teorije.

Puno je doprinio području matematike te ga se smatra začetnikom moderne matematike i analitičke geometrije.

Prvi Hrvat oplovio svijet – 1852.

Bokelj Ivan Visin isplovio iz Antwerpena na brodu Splendido. Kad je 7 godina kasnije doplovio u Trst, postao je prvi Hrvat koji je oplovio svijet. Učino je to za vlastiti račun i o vlastitu trošku.

Ivan (Ivo) Visin (nekad i Ivo Vizin) (Prčanj, Boka kotorska, danas Crna Gora, 3. studenog 1806. – 17. kolovoza 1868.), hrvatski pomorac i istraživač. Šesti je profesionalni morepolovac iza Magellana koji je oplovio svijet. Nakon Tome Skalice prvi je Hrvat koji je oplovio Zemlju.

Ivan Visin je rođen u Prčanju, u katoličkoj obitelji porijeklom iz Istre, u vrijeme okupacije Boke kotorske od strane Francuskog carstva. Pomorsku karijeru započeo je s 12 godina kao “brodski mali” na jedrenjacima. Kapetanski ispit položio je u Trstu.

Kapetan Visin i poručnik Fridrih Bellavita zajedno s devet članova posade otisnuli su se 11. veljače 1852. brikom Splendido, pod habsburškom zastavom, iz Antwerpena na put oko svijeta. Plovili rutom prema zapadu prenoseći terete: Antwerpen – Rt Horn – Valparaiso – San Francisco – Honolulu – Singapur – Bangkok – Hongkong – Rt dobre nade – Plymouth – Trst. U Trst su stigli 30. kolovoza 1859. godine.

Car Franjo Josip I. odlikovao je kapetana Visina počasnom zastavom (bijela zastavica, „Ehrenflagge weiß“, „Merito Navali“) za zasluge u trgovačkoj mornarici i viteškim križem reda Franje Josipa.

Papa postao poglavar Vatikana – 1929.

Dana 11. veljače 1929. sklopljen je Lateranski ugovor između Kraljevine Italije i Svete Stolice. Tim je ugovorom Italija priznala papinu suverenost na području Vatikana. Ugovor je potvrđen i talijanskim ustavom iz 1947.

Vatikan ili Vatikanski Grad (lat. Status Civitatis Vaticanae, tal. Stato della Citta del Vaticano, službeno: Država Vatikanskoga Grada) najmanja je država svijeta, omeđena zidinama i okružena gradom Rimom u Italiji.

Površinom od 0,44 km2 i sa stanovništvom od oko 1000 stanovnika, u obje je kategorije najmanja država svijeta. Grad-država je stvoren 1929. godine Lateranskim ugovorom, kao nasljednik nekada moćne i velike Papinske Države. Vatikan je izborna monarhija kojoj je na čelu biskup Rima – Papa. Vatikan je središte Katoličke crkve i njenog poglavara Pape. Papinska je katedrala bazilika sv. Ivana Lateranskog, a nalazi se izvan vatikanskih zidina.

Sylvia Plath, književnica 1963.

Sylvia Plath (27. listopada 1932. Boston, Massachusetts; – 11. veljače 1963. Primrose Hill, London) bila je američka spisateljica, pjesnikinja i novelistica. U školi se ističe izvrsnim uspjehom i interesom za književnost. Bila je ambiciozna, željna uspjeha i priznanja.

Pisala je pjesme od ranog djetinjstva (prvu je objavila već s osam godina), a kao učenica redovno je pobjeđivala na školskim književnim natjecanjima. S osamnaest godina već objavljuje i u ozbiljnim časopisima (primjerice “The Christian Science Monitor”), a kao dvadesetjednogodišnjakinja živi neko vrijeme u New Yorku kao urednica magazina “Mademoiselle”.

Nakon završene druge godine studija, 1953. pada u depresiju, doživljava živčani slom te pokušava izvršiti samoubojstvo. Zavukla se u podrumsko skrovište i otrovala pilulama za spavanje. Našli su je nakon tri dana i uspjeli joj spasiti život. Narednih nekoliko mjeseci provodi u privatnoj bolnici, na rehabilitaciji. To razdoblje svog života i tu krizu opisala je u autobiografskom romanu “Stakleno zvono” 1963. Nakon toga nastavlja školovanje i diplomira radom o Dostojevskom, odnosno ulozi dvojnika u romanima Dostojevskog. Dobila je stipendiju od Sveučilišta Cambridge u Velikoj Britaniji 1955. Sylvia Plath je pjesnik romantične isključivosti, koncentracije na sebe. Okončala je život samoubojstvom.

Whitney Houston – pjevačica

Whitney Elizabeth Houston (09.08.1963., Newark, New Jersey – 11.02.2012., Beverly Hills, CA) američka je pjevačica i glumica. U srodstvu s nekoliko poznatih pjevačica, poput njene majke Cissy Houston, rođakinje Dionne Warwick i kume Arethe Franklin, Houston je počela pjevati s jedanaest godina u dječjem gospel zboru.

Nakon što je kratko radila kao model i glumica, Houston je 1985. izdala svoj prvi album, Whitney Houston, koji je postao najprodavaniji nastupni album neke pjevačice. Njen drugi studijski album, Whitney iz 1987., postao je prvi album neke pjevačice koji je debitirao na broju jedan Billboardove ljestvice albuma. Njen je uspjeh otvorio vrata uspjeha i drugim afroameričkim pjevačicama. Nakon udaje za pjevača Bobbyja Browna, Houston se pojavila u svojoj prvoj glavnoj ulozi u filmu Tjelohranitelj, gdje je nastupila uz tada megapopularnog Kevina Costnera.

Album s glazbom iz filma osvojio je 1994. godine Grammyja za album godine te postao najprodavaniji soundtrack svih vremena. Naslovna pjesma, “I Will Always Love You”, jedan je od najprodavanijih singlova u povijesti glazbe.

Svjetski dan bolesnika

Ovaj svjetski dan utemeljio je papa Ivan Pavao II. posebnim pismom datiranim 13. svibnja 1992. i naslovljenim na kardinala Fiorenza Angelinija, predstojnika Papinskog vijeća za pastoral zdravstvenih djelatnika, a kao cilj toga Dana naznačena je želja da se društvo senzibilizira za potrebe bolesnika, te da im se osigura bolja zdravstvena skrb.

Kao datum obilježavanja Svjetskog dana bolesnika izabran je 11. veljače, kad se u Katoličkoj Crkvi slavi spomendan Blažene Djevice Marije Lurdske, budući da je marijansko svetiše u Lourdesu, poznato po brojnim čudesnim ozdravljenjima, postalo velikim okupljalištem bolesnika koji se ondje dolaze moliti.

Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti i tehnologiji

Na dan 22. prosinca 2015. godine, Generalna skupština odlučila je da se ustanovi godišnji Međunarodni dan kako bi se ukazalo na kritičnu ulogu žena i djevojaka u znanosti i tehnologiji. Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti obilježava se 11. veljače, a provodi se od strane UNESCO-a i UN-žena, u suradnji s institucijama i civilnim društvom koji promiču žene i djevojke u znanosti.

U sljedećih 15-ak godina, znanstveno istraživanje imat će veliku ulogu u nadzoru relevantnih trendova u područjima kao što su sigurnost hrane, zdravlje, voda i sanitacije, energija, upravljanje oceanima i zemaljskim ekosistemima i klimatskim promjenama. Žene će igrati ključnu ulogu u implementiranju ciljeva održivog razvoja pomažući u određivanju globalnih problema i tražeći rješenja. Usprkos izvanrednim doprinosima žena edukaciji i radu tijekom nekoliko prošlih desetljeća, napredak je bio nejednak.

Prema UNESCO-ovom institutu za statistiku (UIS), samo 28% svjetskih istraživača su žene. Žene su još uvijek podzastupljene u polju znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike, jednako na obrazovnoj i istraživačkoj razini. Nedostatak priznanja ženskih dostignuća doprinosi pogrešnom shvaćanju da se žene ne mogu baviti znanošću ili, bar ne tako dobro kao muškarci. Ova situacija zahtijeva promjenu stava i rušenje stereotipova: djevojke trebaju vjerovati u sebe kao u znanstvenike, istraživače, inovatore, inženjere i izumitelje.

Aktualno
Hrvatska
Zanimljivosti