NA DANAŠNJI DAN: Danica na štokavskom, Mussolinijev pad, Louis Blériot, Dražen Budiša, Hrvatska više nije socijalistička i prvo dijete začeto umjetnom oplodnjom

1990. godine iz službenog je naziva Hrvatske izbačen pridjev socijalistička, a iz zastave je izbačena zvijezda petokraka i vraćen je povijesni hrvatski grb

Časopis Danica uvodi štokavštinu – 1835.

Danica bio je prvi hrvatski književni i kulturni list Danica (časopis) uvodi štokavštinu kao književni jezik te sukladno novom pravopisu mijenjaju naslov u Danica horvatska, slavonska i dalmatinska na na danšanji dan 1835.

Koliko je novi pravopis funkcionalan, Gaj je pokazao upravo u broju u kojem starim pravopisom predlaže novi, ali zato novim pravopisom tiska Mihanovićevu Horvatsku domovinu koja će kasnije postati hrvatskom himnom, i Kačićevu Pếsmu Radovana i Milovana.

Spojivši tako novim pravopisom suvremeno mu stvaralaštvo i tradiciju, Mihanovića i Kačića, Gaj je zacrtao put kojim će krenuti Danica, koja od broja 29, objavljenog 25. srpnja 1835., uvode štokavštinu kao književni jezik te sukladno novom pravopisu mijenjaju naslov u Danica horvatska, slavonska i dalmatinska, a s godinom 1836. mijenjat će joj ime: časopis se zove „Danica ilirska”

Pad Benita Mussolinija – 1943.

Veliko fašističko vijeće smijenilo Benita Mussolinija s vlasti 25. srpnja 1943. godine.

Učestali talijanski porazi na svim frontama i anglo-američko iskrcavanje na Siciliju 1943. godine (gdje gotovo da i nisu naišli na ozbiljan otpor), okrenuli su većinu Mussolinijevih kolega protiv njega na sastanku Velikog fašističkog vijeća 25. srpnja 1943., prvom takvom od početka rata.

To je omogućilo kralju da mu oduzme mandat. Utemeljena je nova vlada pod predsjedanjem maršala Badoglia. Mussolini je na kraljevu zapovijed uhićen i interniran u jedan hotel na planini Gran Sasso d’Italia, odakle su ga 12. rujna 1943. oslobodili njemački padobranci predvođeni SS pukovnikom Ottom Skorzenyjem.

Nijemci su ga prebacili u sjevernu Italiju. Tu ga je Hitler postavio za šefa marionetske države, Talijanske Socijalne Republike (Republica di Saló).

Louis Blériot preletio kanal La Manche u zrakoplovu vlastite izrade – 1900.

Francuski avijatičar, izumitelj i inženjer Louis Blériot 25. srpnja 1900. godine preletio je kanal La Manche u zrakoplovu vlastite izrade, osvojivši tako nagradu od 1000 funti koju je dijelio Daily Mail.

Letio je 37 minuta, što je onda bilo velikim uspjehom za zrakoplovstvo.

Za taj let je konstruirao novi tip jednokrilnog zrakoplova “Blériot XI” s trocilindričnim motorom.

Dražen Budiša, hrvatski političar – 1948.

Hrvatski političar Dražen Budiša rođen je 25. srpnja 1948. godine u Drnišu.

Tijekom Hrvatskoga proljeća Dražen Budiša je bio jedan od studentskih vođa. 1971. imao je 23 godine i studirao filozofiju i sociologiju na zagrebačkome Filozofskomu fakultetu. 11. prosinca 1971. godine uhićen je i osuđen tijekom politički orkestriranoga i namještenoga sudskoga procesa, na kaznu strogoga zatvora od četiri godine.

Kaznu je odslužio u Staroj Gradiški i Lepoglavi. Iz zatvora je izašao u prosincu 1975. godine. U vrijeme prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj, 1990., Budiša se odaziva pozivu u HSLS Slavka Goldsteina.

Predsjednikom HSLS-a bio je od 1990. do 1996. i od 1998. do 2003. godine. Na predsjedničkim izborima 1992. godine doživljava poraz od Franje Tuđmana, ali uskoro HSLS postaje najjača opozicijska stranka.

Nakon poraza u drugome krugu predsjedničkih izbora 2000. godine od Stjepana Mesića, Budiša postaje saborski zastupnik. Na parlamentarnim izborima 2003. HSLS je u koaliciji s DC-om osvojio tek tri zastupnička mjesta (HSLS dva i DC jednoga), što je uzrokovalo međusobne sporove u stranci, koji su i naveli Budišu na podnošenje neopozive ostavke.

U prosincu 2009. godine je nakon višegodišnjega izbivanja iz aktivnog političkog života Dražen Budiša aktivirao svoje članstvu u HSLS-u. Budiša je do 2003. godine objavio četrdesetak znanstvenih i stručnih radova iz hrvatske i europske kulturne povijesti te više knjiga iste tematike.

Rođeno prvo dijete u svijetu začeto umjetnom oplodnjom – 1978.

Dana 25. srpnja 1978. godine u općoj bolnici u britanskom Oldhamu rođena je Louise Joy Brown, prvo dijete začeto umjetnom oplodnjom.

Louisini roditelji, Lesley i John Brown, pokušavali su začeti 9 godina, sve do 10. studenog 1977. godine kad su pristali podvrgnuti se postupku koji će kasnije postati poznat kao umjetna oplodnja (in vitro fertilisation, IVF), a kojeg su razvili Patrick Steptoe i Robert Edwards.

Edwards je za taj rad 2010. godine nagrađen Nobelovom nagradom za medicinu. Louise je četiri godine kasnije dobila mlađu sestru Natalie, koja je također začeta umjetnom oplodnjom i tada je bila četrdeseta takva beba u svijetu.

Kasnije, 1999. godine Natalie je rodila prirodno začetu kći Casey i postala prvi takav slučaj u svijetu. Louise je također začela prirodnim putem. 2006. godine rodila je sina Camerona.

Hrvatska više nije „socijalistička” – 1990.

Hrvatski sabor donio amandmane na Ustav SRH. Iz službenog naziva Hrvatske izbačen pridjev socijalistička, iz zastave je izbačena zvijezda petokraka i vraćen povijesni hrvatski grb.

Aktualno
Hrvatska