NA DANAŠNJI DAN: Babukić, Steinbeck, Rubinstein, raspad Jugoslavije, osmorke iz Hudsona, Sagan, Janica Kostelić

2020-12-20-dndd

Vjekoslav Babukić, jezikoslovac – 1812.

Vjekoslav Babukić, rođen u Požegi 16. lipnja 1812., bio je hrvatski jezikoslovac i preporoditelj

Babukić se u Zagrebu našao u krugu mladih hrvatskih intelektualaca koji početkom tridesetih godina imaju razrađen program za književno i jezično ujedinjenje hrvatskih krajeva, a potom i svih južnoslavenskih krajeva pod ilirskim imenom.

U narodnom preporodu Babukić je jedna od vodećih ličnosti, s jedne strane kao pokretač osnivanja niza kulturnih institucija i promicatelj hrvatske knjige, a s druge strane kao jedini rođeni štokavac među vodećim ilircima u oblikovanju književnojezičnog programa ujedinjenja Hrvata u jednome književnom jeziku i njegovom normiranju.

S Ljudevitom Gajem smatra se tvorcem latiničnoga slovnog sustava kojim, uz neznatne promjene, Hrvati i Slovenci pišu i danas. Napisao je tri hrvatske gramatike, nekoliko rasprava o pravopisu, jednu prigodnu pjesmu, nekoliko predgovora u izdanjima starih hrvatskih pisaca, a s Antunom Mažuranićem dopunio je Ilirsko-nemačko-talianski mali rečnik Josipa Drobniča.

John Steinbeck, pisac – 1968.

John Steinbeck (Salinas, Kalifornija, 27. veljače 1902. – New York, 20. prosinca 1968.), američki romanopisac i novelist; analitičar društvenih suprotnosti u Americi; izraz mu je u tradiciji realističke naracije. Prikazivao je život eksploatiranih u vrijeme krize 30-ih godina 20. stoljeća.

Osnovne teme su život skitnica, probisvijeta i seljaka, animalni porivi u čovjeku i pobune nonkonformističke mladosti, a u djelima se isprepleću naturalizam i humor. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1962. godine. Važnija djela: O miševima i ljudima, Istočno od raja, Zima našeg nezadovoljstva i Zima našeg rastanka.

Artur Rubinstein, pijanist – 1982.

Artur Rubinstein, američki pijanist poljskog podrijetla (Łódź, 28. I. 1887 – Ženeva, 20. XII. 1982). Glazbu učio u Łódźu, Varšavi i Berlinu. Godine 1904. prvi je put svirao u Parizu, a 1906. u New Yorku. Pijanističko usavršavanje nastavio je u Švicarskoj kod I. J. Paderewskoga. Za I. svjetskog rata pretežito je boravio u Londonu, angažiran kao ratni prevoditelj.

Između dvaju svjetskih ratova stekao je ugled jedne od najfascinantnijih pijanističkih osobnosti onoga doba. Tijekom II. svjetskog rata boravio je u SAD-u i 1946. postao američkim državljaninom. Međunarodnu karijeru učvrstio je mnogobrojnim solističkim turnejama, a 1960-ih i 1970-ih posvetio se i komornoj glazbi, surađujući, među ostalima, s J. Heifetzom, H. Szeryngom, Gregorom Piatigorskim i kvartetom Guarneri.

U Izraelu je 1974. u njegovu čast osnovano Međunarodno pijanističko natjecanje »Artur Rubinstein«. Bavio se i pedagoškim radom. S koncertnoga podija povukao se 1976. godine u dubokoj starosti. Svoje bogato koncertantno i uzbudljivo životno iskustvo zabilježio je u dvije knjige autobiografskog zapisa.

Rubinstein je bio pijanist urođena virtuoziteta, maštovite, originalne agogike i nadasve elegantna izričaja. Izgradio je golem repertoar koji je obuhvaćao skladbe od J. S. Bacha i bečkih klasika do njegovih suvremenika C. Debussyja, M. Ravela, F. Poulenca, I. Stravinskoga, S. S. Prokofjeva i dr. U povijesti pijanizma ostat će zabilježen kao veliki tumač romantičke glazbe, osobito kao nenadmašni interpret djela F. Chopina.

Jugoslavija – država koja se morala raspasti – 1991.

Na današnji dan 20. prosinca 1991. godine Ante Marković podnio je ostavku na mjesto predsjednika Saveznog izvršnog vijeća Jugoslavije. Marković je za predsjednika SIV-a izabran 16. ožujka 1989. godine. Bio je poznat kao liberal i podržavao je reformu političkog sistema u višestranačje. Kao jugoslavenski premijer pokrenuo je ambiciozan program ekonomskih reformi, želeći spasiti posrnulo gospodarstvo.

Bio je protiv izdvajanja republika i pokrajina iz sastava Jugoslavije, zalagao se za nastavak njezina postojanja. Ostavku na mjesto predsjednika SIV-a podnio je mjesec dana nakon što je počinjen zločin na Ovčari. Hrvatska javnost, ogorčena agresijom, to mu je jako zamjerila, pa od tuda Hrvatskom dominira uvjerenje da je Marković stao na Miloševićevu stranu.

Na početku Domovinskog rata Marković se zalagao za embargo na uvoz oružja na području cijele Jugoslavije. Hrvatska tada nije bila opremljena za odgovarajući otpor JNA. Tada uvedeni embargo na isporuku oružja je bila jedna od glavnih poluga politike međunarodne zajednice, te je onemogućen svaki značajniji pokušaj Hrvatske na samoobranu.

Posljednjih 20 godina Marković je živio na relaciji Zagreb-Beč-Sarajevo, s time da je većina njegovih poslova bila vezana uz rodnu mu BiH. Poslije rata u BiH razvio je privatni posao. Poznato je da je gradio luksuzne stanove u Sarajevu koji su sve do izbijanja krize bili jako traženi, osobito zato što je Marković u Sarajevu imao kultni status. Nakon stanova, s hrvatskim poduzetnikom Brankom Roglićem krenuo je graditi mini hidroelektrane, ali su se poslovno razišli. Ante Marković je umro u Zagrebu 2011. godine.

Edward Sagan, znastvenik – 1996.

Dr. Carl Edward Sagan (9. studenog 1934. – 20. prosinca 1996.) bio je američki astronom, astrobiolog, i iznimno uspješan popularizator znanosti. Pionir je egzobiologije (znanosti o izvanzemaljskom životu) – mnogi najplodniji znanstvenici današnjice u tom području njegovi su bivši studenti i suradnici.

Mnogo je doprinio popularizaciji projekta SETI. Svjetski je poznat po svojim popularno-znanstvenim knjigama i kao su-autor i nagrađivane televizijske serije Kozmos i istoimene popratne knjige. Također je napisao roman “Kontakt”, ekraniziran u istoimenom filmu iz 1997. godine s Jodie Foster. U svojim radovima često je zagovarao znanstvenu metodu proučavanja. Bio je predstojnik Katedre Davida Duncana za Astronomiju i svemirske znanosti te direktor Laboratorija za planetne studije na Sveučilištu Cornell.

Od samih početaka američkog svemirskog programa dr. Sagan je u njemu imao vodeću ulogu. Još od 1950-ih bio je konzultant i savjetnik NASA-e, upućivao je astronaute letjelica Apollo prije njihovih letova na Mjesec, a vodio je i pokuse na planetnim i svemirskim sondama Mariner, Viking, Voyager i Galileo. Pomogao je u rješavanju tajne visoke površinske temperature na Veneri (odgovor: jaki staklenički učinak), sezonskih promjena na Marsu (odgovor: prašina raznošena vjetrom) i crvene magle na Titanu (odgovor: složene organske molekule).

Za svoju knjigu Zmajevi raja: razmišljanja o evoluciji ljudske inteligencije dr. Sagan je dobio Pulitzerovu nagradu, a autor je i mnogih drugih uspješnica, uključujući Kozmos, najbolje prodavanu popularnoznanstvenu knjigu na engleskom govornom području. Po njemu je nazvan asteroid 2709 Sagan.

U Houstonu rođene prve osmorke koje su preživjele porođaj 1998.

Dana 20. prosinca 1998. godine u Houstonu su rođene prve osmorke koje su preživjele porođaj. 27-godišnja Nkem Chukwu rodila je 6 djevojčica i 2 dječaka. Najmanja je beba zbog srčanih komplikacija preminula tjedan dana nakon rođenja, dok su ostale sretno stigle kući.

Janica Kostelić proglašena najboljom europskom sportašicom – 2002.

Dana 20. prosinca 2002. godine hrvatska skijašica Janica Kostelić proglašena je najboljom europskom sportašicom od strane Udruge europskih sportskih novinara. Drugo mjesto iza Janice u izboru UEPS-a pripalo je britanskoj atletičarki Pauli Radcliffe, a treće njemačkoj plivačici Franziski van Almsick.

S četirima olimpijskim zlatnim medaljama i dvjema srebrnim, Janica Kostelić je najuspješnija alpska skijašica u povijesti Zimskih olimpijskih igara.

Osvojila je Svjetski kup 2001., 2003. i 2006. godine. Dana 15. siječnja 2006. Kostelić je postala tek treća skijašica u povijesti Svjetskog skijaškog kupa (nakon Šveđanke Pernille Wiberg i Austrijanke Petre Kronberger) koja je pobjeđivala u utrkama u Svjetskom kupu u svih pet skijaških disciplina. Dana 5. veljače 2006. Janica je postala druga skijašica (nakon Petre Kronberger) koja je pobijedila u svih pet disciplina u jednoj sezoni.

Aktualno
Hrvatska
Zanimljivosti