Mladi nakon potresa nisu osjetili primjerenu pomoć, ali zadržali vjeru da neće izostati

Predstavljeni su rezultati istraživanja "Utjecaj potresa na mlade u Sisačko-moslavačkoj županiji"
potres petrinjaMarko Prpić/PIXSELL

Potres i pandemija osjetno su utjecali na mlade, naročito u Petrinji, Glini i Sisku, učenici još nisu osjetili primjerenu pomoć, ali su zadržali vjeru da ona neće izostati, pokazalo je predstavljeno istraživanje “Utjecaj potresa na mlade u Sisačko-moslavačkoj županiji”.

Istraživanjem je obuhvaćeno gotovo tisuću učenika u osnovnim i srednjim školama te oko 300 odgojno-obrazovnih radnika, proveo ga je zagrebački Institut za društvena istraživanja u organizaciji Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, a predstavio ga je Boris Jokić.

– Što su ljudi stariji utjecaj potresa je veći, a najveći je bio kod učenika koji su protekle školske godine završili srednjoškolsko obrazovanje. Posebno se utjecaj vidi na osjećaju sigurnosti u njihovim domovima, te na neke važne životne događaje koji su se trebali dogoditi, a utjecaj potresa posebno je izražen na njihovo psihičko zdravlje, rekao je Jokić.

Podaci istraživanja, kako je rekao, uspoređeni su među učenicima Sisačko-moslavačke županije i Grada Zagreba, te Zagrebačke županije, gdje su također bili potresi, a pokazalo se da su u SMŽ učenici više pogođeni potresom. Maturanti s tog dijela zemlje su procijenili kako je na njih potres ostavio snažniji utjecaj od pandemije.

– To pokazuje kako bi državna, ali i lokalna vlast, ne mogle, nego morale, učiniti više za škole, učenike i odgojno-obrazovne radnike, što znači davanje adekvatnih sredstava za podršku školama, zapošljavanje psihologa, drugih pomagačkih profila, stručnih suradnika u školama, kako bi mladima pružili snažniju potporu i pozitivnu perspektivu u budućnosti. Iskreno vjerujem da će to učiniti sve lokalne vlasti bez obzira na njihov politički predznak, te da će isto učiniti i država, dodao je i napomenuo kako mladi u ovom trenutku ne vide adekvatnu razinu pomoći, ali kod njih ostaje nada i vjera da će im se ta podrška pružiti.

Sudionicima skupa obratila se i državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, koja je najavila kako će se na temelju istraživanja, okupiti svi relevantni čimbenici na razini lokalne i regionalne samouprave, kako bi se pomoglo mladima.

– Rezultate istraživanja ćemo ugraditi u kreiranje naših strateških dokumenata, iz kojih proizlaze mjere isključivo namijenjene mladima. Tako ćemo uskoro kreirati i nacionalni program za mlade, koji će sadržavati mjere na nacionalnoj razini, rekla je Josić.

Grad
Hrvatska
Ostalo
Sisačko-moslavačka županija
Sisak