KUD Moslavina promocijom monografije zaokružio pola stoljeća rada
U Multimedijalnoj dvorani na Trgu dr. Franje Tuđmana održana je promocija monografije u povodu 50. obljetnice Folklornog ansambla KUD-a Moslavina. Ova svečana prigoda okupila je brojne članove, bivše i sadašnje, te ljubitelje tradicijske kulture, naglasivši važnost očuvanja bogate kulturne baštine Moslavine i Hrvatske.
Monografija, koja predstavlja impresivan pisani trag o pola stoljeća kontinuiranog rada društva, obuhvaća detaljan kronološki pregled aktivnosti i postignuća Reprezentativnog folklornog ansambla (RFA) od njegovog osnutka 5. veljače 1974. godine. Poseban fokus stavljen je na očuvanje etno-bogatstva Moslavine, uključujući pjesme, plesove, običaje, narodne nošnje i tradicijsku glazbu, ali i na koreografirani folklor drugih regija Hrvatske. Autor monografije, Tihomir Krmek, predsjednik društva od 2002. do 2024. godine, stručni je voditelj i koreograf, koji je posljednje tri godine posvetio istraživanju, prikupljanju i obradi bogate povijesne građe. Monografija se sastoji od uvodne riječi, kratkih crtica iz povijesti društva (1946.-2024.) te razdoblja rada RFA podijeljenih u tri faze: 1974.-1982., 1982.-1992. i 1992.-danas.
Uz promociju monografije, jubilarna godina obilježena je svečanim božićnim koncertima održanima u prosincu 2024. godine. Na ovim koncertima nastupio je velik broj bivših članova, dodatno naglasivši međugeneracijsku povezanost i dugovječnost društva. Članovi društva, s gostima, prisjetili su se nezaboravnih trenutaka koji su obilježili rad KUD-a Moslavina.
Povijest KUD-a Moslavina započinje 1946. godine kada je osnovano RKUD “Ivo Perković”. Od tada društvo neprekidno doprinosi razvoju glazbenog i kazališnog amaterizma u Moslavini, služeći kao ključni oslonac i pokretač kulturnog života. Među ključne trenutke u povijesti ubraja se izgradnja Doma kulture 1954. godine, osnivanje Narodnog sveučilišta i formiranje raznih sekcija, uključujući tamburaški orkestar i dramsku grupu. Tijekom Domovinskog rata, društvo je bilo aktivno u organiziranju humanitarnih nastupa u inozemstvu, dok je za vrijeme pandemije koronavirusa nastavilo s radom kroz online aktivnosti, seminare i edukacije.
Danas KUD Moslavina okuplja 105 članova, od čega većinu čine djeca i mladi. Sekcije društva organizirane su prema dobi i interesima članova: Dječji folklorni ansambl, Mala tamburaška škola, Mlađi tamburaški orkestar, Stariji tamburaški orkestar i Reprezentativni folklorni ansambl. Aktivnosti sekcija uključuju učenje pjesama i plesova Moslavine, kao i drugih regija Hrvatske, uz redovite probe i nastupe. Poseban naglasak stavljen je na privlačenje mladih kroz radionice u školama i suradnju s lokalnom zajednicom.
Repertoar KUD-a Moslavina prepoznatljiv je po izvornoj glazbi i plesovima Moslavine, ali i koreografiranom folkloru regija poput Slavonije, Dalmacije, Međimurja i Posavine. Posebnost ansambla ogleda se u bogatim glazbenim aranžmanima koji kombiniraju tradicijske instrumente poput samice, dvojnica i tambura. Reprezentativni folklorni ansambl od 1982. godine djeluje pod umjetničkim vodstvom Tihomira Krmeka, koji je razvio program visokog estetskog i izvođačkog standarda. Međunarodne turneje, uključujući nastupe na festivalima CIOFF-a u Italiji, Austriji, Njemačkoj i Portugalu, predstavile su bogatu hrvatsku folklornu baštinu svjetskoj publici.
Suradnja KUD-a Moslavina s drugim kulturno-umjetničkim društvima i institucijama, poput Hrvatskog sabora kulture i Turističke zajednice Grada Kutine, dodatno obogaćuje njihov rad. Planovi uključuju zadržavanje postojećih članova, privlačenje novih te daljnje unaprjeđenje kvalitete izvedbi. Posebna pažnja posvećena je mladima kako bi nastavili njegovati ljubav prema glazbi i plesovima te promovirati kulturnu baštinu Moslavine.
Predsjednik društva Matija Krmek izrazio je osobnu zahvalnost i ponos u povodu ove velike obljetnice. Za njega, KUD Moslavina nije samo društvo, već neraskidiv dio njegova života, a sudjelovanje u radu ansambla smatra privilegijom i obvezom prema budućim generacijama.
Promocija monografije simbolično je zaokružila pola stoljeća predanog rada, potvrđujući status KUD-a Moslavina kao nezaobilaznog čuvara kulturne baštine Moslavine i Hrvatske.