Nepobjedivo Komarevo ne zaboravlja

Komarevo se prisjetilo najcrnjeg dana u svojoj povijesti

Tog je dana u Komarevu poginulo troje ljudi, a 27 ih je ranjeno
DSC_6164

Komarevo, nepobjedivo uporište hrvatskih oružanih snaga, nikad probijena crta obrane Siska i cijele Hrvatske, sjetilo se najcrnjeg dana u svojoj povijesti, dana najtežeg stradanja Komareva u agresiji na Republiku Hrvatsku, kada je 3. listopada 1991. godine selo, u kojem je bila već uspostavljena neprobojna linija obrane, pretrpjelo težak napad. Zrakoplovi JNA bacili su na selo napalm bombu, a tijekom gašenja požara, u kojem su sudjelovali mještani i hrvatski branitelji, došlo je do drugog naleta borbenog zrakoplova, bacanja kazetne bombe i smrtnog ranjavanja legendarnog zapovjednika obrane sela, Komarevačke satnije, Mate Barića koji je ranama podlegao 5. listopada 1991. godine.

Tog je dana u Komarevu poginulo troje ljudi, a 27 ih je ranjeno. Smrtno su stradali Mato Barić, zapovjednik Komarevačke satnije, Branislav Malović i Kata Marković, starica koja je izgorjela u svojoj kući.

Na grobu Mate Barića odana je počast paljenjem svijeća. Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora bio je zamjenik župana Mihael Jurić, a izaslanik potpredsjednika i ministra hrvatskih branitelja, ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć, Dinko Tandara.

Nakon što je, kod spomen-obilježja uz mjesnu crkvu Sv. Katarine, odana počast svim hrvatskim braniteljima i održana prigodna molitva, sudionici ovog sjećanja su u društvenom domu u Komarevu, na kraćem druženju, u kojoj im se prigodi pridružio i župan Ivan Celjak, obnovili sjećanja na dane stvaranja i obrane Republike Hrvatske.

Poseban trenutak, kad je Mia, unuka predsjednika Temeljnog ogranka UHDDR-a „Mato Barić“ Komarevo Vlade Brodarca, otpjevala hrvatsku himnu u društvenom domu Komarevo, ostavio je jak dojam na sve nazočne, što je istaknuo u svom obraćanju i župan Ivan Celjak:

– Ovo je nešto na čemu trebamo raditi svi mi i učiti našu djecu. Ovdje se vidi da je dijete odgojeno u domoljubnom duhu, u domoljubnoj obitelji i to je ono što trebamo raditi svi zajedno. Hrvatskih je branitelja sve manje, vrijeme čini svoje, međutim, ono što ne smije nestati je istina o Domovinskom ratu. I zato je važno da svi vi, hrvatski branitelji, učite i svoje unuke i svoju djecu i da im pričate o događajima koje ste preživjeli u Domovinskom ratu, jer je važno da mladi znaju tko je i kako stvarao našu Domovinu, rekao je u Komarevu Ivan Celjak i na kraju zahvalio hrvatskim braniteljima, „najvećim herojima u hrvatskoj povijesti“, kako uvijek govori: „Hvala vam za Domovinu!“

Događanja
Sisak