IVAN CELJAK, župan sisačko-moslavački: Županija godinu završava u rekordnom plusu od čak 80 milijuna kuna
Župan Ivan Celjak u Sisku je danas predstavio prijedlog proračuna Sisačko-moslavačke županije za 2022., a prethodno se osvrnuo na situaciju koja ga je dočekala pri preuzimanju dužnosti.
– U trenutku preuzimanja dužnosti u Sisačko-moslavačkoj županiji zatekli smo manjak od 51 milijun kuna, mjesečne prihode od 6,3 milijuna kuna, a rashodi za materijalne troškove zaposlenih i kredite bili su 7,4 milijuna kuna na mjesečnoj razini. Lako je izračunati da, uz manjak koji smo zatekli, nasljeđujemo i zagarantirani gubitak od 1,1 milijun kuna svaki mjesec. I to bez da platimo vodu, struju, prijevoz učenika, stipendije, školsku prehranu, bilo što drugo… Županija je doslovno bila u bankrotu. Stizale su nam opomene s prijetnjom ovrhe i prijetila nam je blokada.
– Zatekli smo učenike iz Siska koji su pohađali nastavu u Martinskoj Vesi, sisačke gimnazijalce koji su dijelili školski objekt s učenicima Strukovne škole, ambulante primarne zdravstvene zaštite u kontejnerima, službe i odjele Zavoda za javno zdravstvo u kontejnerima, djelatnike Hitne u kontejnerima, dio medicinskog osoblja i pacijenata Opće bolnice “dr. Ivo Pedišić” Sisak u kontejnerima i šatorima, korisnike Doma za starije i nemoćne Petrinja “premještene” svuda po Hrvatskoj, naveo je Celjak.
Prihodi i rashodi planirani prema realizaciji u 2021. godini
Prilikom iznošenja financijskih pokazatelja dotaknuo se i situacije uzrokovane potresom.
– Naši sugrađani su već godinu dana u kontejnerima. Od nas se očekivalo da se maksimalno uključimo u postupak obnove. Na objektima koji su u vlasništvu Sisačko-moslavačke županije ili u vlasništvu ustanova koje su u vlasništvu Sisačko-moslavačke županije, procijenjena šteta iznosi preko 750 milijuna kuna. Unatoč svemu tomu, ubacili smo odmah u petu brzinu i punim gasom krenuli naprijed. U ovih 6 mjeseci smanjili smo manjak s 51 milijun kuna na 13 milijuna kuna što, koliko ja znam, do sada nije napravila ni jedna općina, grad ili županija. Godinu završavamo u rekordnom plusu, a to, kao i druge općine i gradovi na potresom pogođenom području, možemo zahvaliti premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi RH. Taj novac koji smo sada akumulirali namijenjen je sanaciji neposrednih i posrednih posljedica potresa.
Istaknuo je koliko je važno financijsko stanje koje će Sisačko-moslavačka županija imati nakon što iskoristi ta sredstva i naglasio kako prvi puta nakon dugo godina imaju realan proračun za 2022. godinu, i to prema izvršenju za 2021. godinu. Prihodi i rashodi planirani su prema realizaciji prihoda u 2021. godini, pa tako proračun Sisačko-moslavačke županije za 2022. godinu iznosi 1.853.099.630,79 kuna.
– Dakle, koliko novca ćemo ostvariti, toliko ćemo i trošiti u 2022. Na kraju mogu reći da sam iznimno ponosan na to što smo ostvarili u prvih 6 mjeseci dužnosti. Iduća godina također neće biti jednostavna, ali već 2023. očekujemo potpunu konsolidaciju financija.
Prioritet Županijske uprave i povezanog županijskog sustava je obnova i bit će dokle god se u čvrste objekte ne vrati sve ono što je u nadležnosti Sisačko-moslavačke županije. A to je dio obrazovnog, zdravstvenog sustava, zatim dio sustava socijalne skrbi.
– I naravno, dok ne vratimo sve naše sugrađane u njihove domove, naglasio je Celjak.
Celjak: U narednom razdoblju obnovit ćemo županiju
Iduće godine nastavljaju se ulaganja u privremeni smještaj, uredit će još stanova za sugrađane koji su u nedovoljno kvalitetnom privremenom smještaju, a u ožujku se očekuje dovršetak Učeničkog doma u Sisku. To će biti prva zgrada javne namjene žute oznake građena od betona, cigle i željeza koja će biti obnovljena i potpuno opremljena nakon potresa. Dobre vijesti istaknute su i u području socijalne skrbi i gospodarstva:
– Iduće godine krećemo s gradnjom Doma za starije i nemoćne u Kutini, proširujemo kapacitet Doma za starije i nemoćne u Sisku, krećemo s uređenjem Poduzetničkog centra u Sisku, razvijat ćemo Poduzetnički centar u Glini.
Kako u Glini nema dovoljno čvrstog i sigurnog objekta za privremene potrebe zdravstvenog sustava do potpune obnove Doma zdravlja, početkom iduće godine kreće se s uređenjem jednog objekta u Glini s ciljem izmještanja ambulanti i Hitne iz kontejnera. Također, iduće godine kreće obnova Doma za starije osobe Glina, a do početka drugog semestra očekuje se završetak radova u potkrovlju Osnovne škole Dragutina Tadijanovića i povratak studenata Učiteljskog fakulteta u Petrinju. Za Siščane jednako važno, iduće godine kreće gradnja Ekonomske škole Sisak koja će prvi puta u povijesti imati svoju zgradu. Kreće i gradnja Prve osnovne u Petrinji.
– Kada i obnovimo našu županiju i vratimo se na ono što je bilo prije potresa, bit ćemo 20-ak godina u zaostatku za Zagrebom. Zato je za Sisak, Banovinu, Pounje važan završetak autoceste do Siska. Investitore ćemo privući i osiguranjem beskamatnih kredita za male, mikro i srednje poduzetnike te za obrtna sredstva, zatim za nositelje OPG-ova i poljoprivrednike. I zato je važno da gospodarstvenicima kroz poduzetničke centre, hale, opremu i beskamatne kredite osiguramo najpovoljniju ulagačku klimu.
– U narednom razdoblju obnovit ćemo županiju, vratiti ljude u njihove domove i osigurati uvjete za snažan razvoj, zaključio je Celjak.