Ivan Celjak: U izmjenama Zakona o obnovi za Sisak se razmatraju bolja rješenja

Saborski zastupnik HDZ-a Celjak rekao je da se u izmjenama Zakona o obnovi, koje se odnose na Sisak još razmatraju bolja rješenja u korist Siščana, a da je gradonačelnica Ikić Baniček pokrenula žučnu raspravu o prijedlogu Zakona i pokušava izazvati nezadovoljstvo prema Vladi
PXL_281220_31287215Luka Stanzl/PIXSELL

Ivan Celjak je na konferenciji za novinare u Sisku komentirao današnje priopćenje sisačke gradonačelnice Kristine Ikić Baniček koja je izrazila nezadovoljstvo i zabrinutost zbog primjene zagrebačkog modela obnove na Sisak.

Sisačka gradonačelnica Ikić Baniček ranije danas u priopćenju je navela da će se Sisak obnavljati po istom modelu kao i Zagreb. Kako kaže, dok Zagreb sa svojim proračunom od 7-8 milijardi može isfinancirati svojih 20 posto, Sisak to neće moći.

-Nakon što sam vidjela medijska izvješća sa sjednice Vlade bilo mi je jasno da ministri nešto petljaju i skrivaju jer nisu objasnili zašto stradale gradove i općine dijele u neke kategorije i zašto će neke obnavljati Fond, a druge Vladin Ured za obnovu- ustvrdila je, uz ostalo u priopćenju.

Reagirajući na te navode HDZ-ov saborski zastupnik iz Siska Ivan Celjak rekao je na tiskovnoj konferenciji kako se “u javnosti vodi žučna rasprava o prijedlogu Zakona o obnovi, koji je pokrenula gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček, koja od prvog dana potresa pokušava izazvati kaos na terenu i izazvati nezadovoljstvo ljudi prema Vladi, i tako uhvatiti što bolju početnu poziciju za nadolazeće lokalne izbore. Nacrtom prijedloga Zakona o obnovi koji se tiče potpomognutih područja, Vlada predlaže financiranje obnove u cjelokupnom iznosu, a u dijelu Zakona koji se odnosi na Sisak, još se uvijek razmatraju bolja rješenja. U komunikaciji s članovima Vlade mi razmatramo nekoliko rješenja koja bi bila u korist Siščanki i Siščana”, istaknuo je Celjak na konferenciji za novinare.

Pojašnjavajući što se smatra pod “boljim rješenjem” dodao je: “Bolje rješenje u odnosu na trenutno, a tu govorimo o participaciji Siščana s 20 posto u financiranju obnove; za to se traži bolje rješenje.”

Celjak je dodao kako nacrt treba proći saborsku proceduru, pa se još uvijek može izmijeniti amandmanima i na druge načine. Jedna je mogućnost da se Sisak uvrsti u područje od posebne državne skrbi, što bi bilo moguće izmjenom kriterija prema kojima su se gradovi i općine razvrstavali. U tom bi se slučaju, dodao je, Sisak uvrstio u potpomognuta područja, što znači da bi obnovu u cijelosti financirala država.

Celjak ističe i kako standard u Sisku nije kao onaj u Zagrebu. Sisak nije na istoj razini razvoja kao onaj u Zagrebu. Tu, dodao je, moramo biti realni.

Podsjetio je i na goleme štete na javnim objektima u Sisku, sjedištima javnih ustanova, stambenim i drugim objektima, što je, ocijenio je, poremetilo standard građana. Rekao je kako bi zbog toga trebalo Siščanima omogućiti minimalno sudjelovanje u obnovi, ili ih potpuno osloboditi participacije. Zaključno je ponovio kako su predložene izmjene zakona za potpomognuta područja dobre, ali u dijelu koji se odnosi na Sisak, treba ih još razraditi.

Na kraju je gradonačelnici Siska Ikić Baniček zamjerio što o svojim prijedlozima raspravlja posredstvom medija.

 

Grad
Hrvatska
Politika
Sisačko-moslavačka županija
Sisak