IVAN CELJAK IZ SISKA: Za sanaciju šteta i razvoj izdašna pomoć EU fondova
O velikim mogućnostima sanacije šteta od potresa i daljnjeg razvoja stradalog područja kroz korištenje sredstava EU fondova, bilo je riječi na sastanku što je na inicijativu saborskog zastupnika Ivana Celjaka iz Siska održan u tom gradu.
To je prilika da se Sisačko-moslavačkoj i drugim slabije razvijenim županijama pomogne da sustignu one razvijenije, što je i cilj fondova EU, rekao je zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol (HDZ) te dodao da je, osim rješavanja egzistencijalnih pitanja, najvažnije pokrenuti gospodarstvo, jer je to jedino što će mladima omogućiti ostanak na ovom području.
-U Europskom parlamentu smo mnogo učinili u tom smislu, jer će u idućem sedmogodišnjem razdoblju za Hrvatsku biti na raspolaganju 24 milijarde eura što je najviše europskih sredstava po stanovniku. Uz lobiranje naše Vlade, kroz niz amandmana smo u parlamentu nastojali dali svoj doprinos da možemo povući što više sredstava- rekao je Sokol.
Naši su zastupnici, dodao je, bili i inicijatori rezolucije koju je donio Europski parlament da se i za potrebe sanacije šteta od potresa povuče što više novca.
-Ta nam rezolucija omogućuje i daljnje povlačenje novca za sanaciju šteta i razvoja Sisačko-moslavačke županije- rekao je Sokol.
Kroz mehanizam pomoći, kako je podsjetio, Hrvatska je od zemalja članica dobila oko sto kontejnera, tisuću šatora, pet tisuća sklopivih kreveta i drugo. Kako je dodao, iz Europskog fonda solidarnosti povući će se i dodatnih 319 milijuna eura. Osim toga, dodatna će se sredstva osigurati kroz projekte zdravstva, infrastrukture, demografije i revitalizacije.
Sokol je najavio i svoje daljnje angažiranje i lobiranje u Europskom parlamentu za pomoć stradaloj županiji. Spomenuo je i projekt “pametnih sela”, kako bi se pomogao ruralni razvoj.
Ivan Celjak je spomenuo i druge oblike državne pomoći, kao što je 100 milijuna kuna za hitnu sanaciju šteta, 10 milijuna kuna Ministarstva gospodarstva za mikropoduzetništvo na području županije što je, rekao je, posebno važno jer 4.500 malih i srednjih poduzetnika zapošljavaju oko 19.000 ljudi.
HAC je vozače oslobodio plaćanja cestarine, donijeta je odluka o završetku autoceste Zagreb – Sisak, HEP je priključio veliki broj stambenih objekata na struju, HŽ je omogućio besplatni prijevoz vlakom stanovnicima sa stradalog područja, nabrojio je i zaključio kako se sada treba angažirati na što učinkovitijem iskorištavanju sredstava EU.
Državna tajnica u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade Željka Josić je govorila o pomoći mladima, kojima je nužno osigurati uvjete za ostanak i dodala da su pokrenuti projekti za osnovce kako bi se novim edukativnim sadržajima i psihološkom pomoći u Topuskom barem nakratko udaljili od svakodnevnih problema. Isto tako kroz subvenciju voznih karata pomoći će se i studentima, dodala je.
Ravnatelj Regionalnog koordinatora Sisačko-moslavačke županije Mario Čelan je napomenuo kako bi se u projekt “pametnih sela”, s fondom od četiri milijarde eura, trebao jedan pilot projekt ostvariti i na području Sisačko-moslavačke županije. Spomenuo je i nužnu pomoć mladima za njihove start up-ove, posebno kroz projekt gaming industrije.
Sastanku su bili nazočni i neki gradonačelnici s područja Sisačko-moslavačke županije.