Veliki dan za Glinu

FOTO: U Glini otvoreno prvo županijsko naselje Banovi dvori i zgrada Doma zdravlja

Ovom značajnom trenutku nazočio je i premijer Andrej Plenković
0-02-05-94eb992590727d6e47ab76b4355a5d029f804c2361bad794192cac68c39ea8f5_8d2f763cb9d48ab3

Svoja vrata otvorila je novouređena zgrada Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije, a županijsko naselje Banovi Dvori primilo je prve korisnike, sugrađane čiji su domovi stradali u potresu.

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak uz predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića sudjelovao je u obilasku koji je počeo primopredajom ključeva novim stanarima četiri zgrade izgrađene u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija. U obilasku je još sudjelovao ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić.

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković posebno je pozdravio nove stanare u ove, kako je rekao, četiri lijepe zgrade u koje će useliti 52 obitelji, 107 korisnika ukupno, a projekt je vrijedan 9,3 milijuna eura. Ovo su prve zgrade izgrađene u Glini nakon 40 godina, rekao je.

SMŽ

– Nažalost, to je sve uvjetovano velikim potresom, koji nas je sve zajedno pogodio prije skoro tri godine. Znam da su mnogi od vas puno propatili u ovom razdoblju, da su morali umjesto u svojim domovima živjeti u kontejnerskim naseljima, što u Glini, što u Petrinji, što u Sisku. Hvala vam svima na strpljenju, što ste to izdržali.

Zahvalio je i ministrima Medvedu, koji je bio od prvih dana na terenu, i Bačiću koji se maksimalno, sa svojim suradnicima, angažirao otkako je preuzeo dužnost, da se ubrzaju svi procesi, da nema više kontejnerskih naselja na Banovini, da su svi bili privremeno zbrinuti u adekvatnim, čvrstim prostorima.

– S ovim višestambenim zgradama, ovih 20 prvih i 36 drugih, koje je Vlada odlučila izgraditi, ljudima omogućujemo život dostojan čovjeka i to nakon puno muke, nakon potresa. Ove je zgrade izgradio Lavčević. Zahvaljujem i njima kao izvođačima. Zahvaljujem svim ljudima u Ministarstvu graditeljstva, koji su pratili ove projekte. A, ono što je najvažnije, ovi su stanovi u potpunosti opremljeni. Sve je tako da se danas, nakon ključeva, ljudi mogu useliti i da nemaju dodatnih troškova. Još će Vlada pokrivati režije do 160 eura, što mislim da je posebno važno, s obzirom na okolnosti.

SMŽ

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak srdačno je pozdravio sve nazočne ispred, kako je rekao, četiri glinske ljepotice, četiri višestambene zgrade koje su građene prema protupotresnim pravilima i najnovijim standardima u graditeljstvu:

– Vlada RH realizacijom ovog projekta osigurala je novi dom za 52 obitelji. Međutim, ovo nisu jedine zgrade na području grada Gline. Još očekujemo dovršetak 3 zgrade iz Operativnog programa konkurentnosti i kohezije, isto tako jednu višestambenu zgradu od 13 stanova koja će se graditi od iduće godine nacionalnim sredstvima i to je jedna od 36 zgrada koje će graditi Vlada RH na području Sisačko-moslavačke županije, koje će prije svega koristiti naši sugrađani koji su izgubili svoje domove u potresu. Nakon toga, tim stambenim fondom će se raspolagati kroz program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, za kadrovske stanove i za druge potrebe naših sugrađana. Upravo tih 36 zgrada temelj su za demografsku obnovu Sisačko-moslavačke županije jer, ako smjestimo 50 vojnika u zgrade u Petrinji koji će tamo doći sa svojim obiteljima, mi smo demografski obnovili Petrinju.

Bolja zdravstvena zaštita za građane Gline i okolice

Zgrada Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije u Glini izgrađena je oko 1977. godine, a u potresu je teško stradala te je dobila crvenu naljepnicu zbog koje više nije bila uporabljiva. U zgradi su prije potresa bile smještene hitna medicinska pomoć, laboratorij, ginekološka ambulanta, pedijatrijska ambulanta, ambulante opće medicine, stomatološke ambulante i patronaža.

Kako bi službe mogle nastaviti s radom, Sisačko-moslavačka županije adaptirala je građevinu u neposrednoj blizini matične zgrade u kojoj su do sada djelovale četiri ambulante opće medicine i ginekološka ambulanta. Nakon povratka ambulanti u matičnu zgradu, prostor ovoga objekta preuredit će se i prenamijeniti za potrebe dnevnog boravka Doma za starije osobe Glina.

SMŽ

Ovo nisu jedini projekti koji se realiziraju na području grada Gline, naglasio je župan Celjak. Sisačko-moslavačka županija u neposrednoj suradnji i partnerstvu s Vladom RH realizirala je brojne projekte.

– Kad govorimo o cestovnoj infrastrukturi, obnovili smo i izgradili 32 km cesta na području Gline u posljednje dvije godine, od ukupno 252 km cesta na području cijele SMŽ. Obnovili smo dvije ceste u Majskim Poljanama i most, koji smo proširili za 3 m, tako da možemo govoriti o novom mostu, cestu u Novom Selu Glinskom, cestu do Vlahovića, cestu u Buzeti, zatim Slana-Stankovac. Obnovili smo cestu od petrinjske Hrastovice do Ravnog Rašća, više od 20 km.

Revitalizacija, nadogradnja i dodana vrijednost u obnovi

Osim cestovne infrastrukture, u neposrednoj suradnji s Vladom RH obnovljen je Dom za starije osobe u Glini. Dom, koji je bio kapaciteta 79 osoba prije potresa, danas može primiti 105 osoba. U postupku je osnivanja Odjel za Alzheimer i druge demencije. U dvorištu Doma uređen je objekt za privremeni smještaj ordinacija Doma zdravlja koje su bile u kontejnerima. S obzirom na obnovu zgrade Doma zdravlja (koju je premijer svečano otvorio), ovaj će objekt biti prenamijenjen u dnevni boravak ili dnevni centar za starije.

SMŽ

– Iza zgrade Doma zdravlja i Doma za starije, u neposrednoj suradnji s Vladom RH, izgradili smo 74 kuće. Te su kuće namijenjene našim sugrađanima koji su svoje kuće izgubili u potresu. Nakon što prestane ta potreba, Glina će imati najsuvremenije umirovljeničko naselje u Hrvatskoj. Radi se o 64 kuće od 45 m2, koje imaju parking za automobil, zelenilo ispred kuće, dvije sobe od 10 m2, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak, terasu; 12 kuća od 35 m2, s jednom sobom manje i ono što je novitet, osigurali smo 5 kuća koje smo potpuno prilagodili osobama s invaliditetom. To znači pristupna rampa, ulazna vrata od 120 cm, sobna vrata od 90 cm, površina u kupaonici 150 cm, tako da se osobe s invaliditetom, koje koriste kolica kao pomagalo, mogu okrenuti, naglasio je Župan Celjak.

Rekao je i kako ne govori samo o obnovi, nego i o revitalizaciji, nadogradnji, dodanoj vrijednosti.

Ordinacije u Glini opet u svom prostoru

– Vraćamo ordinacije u Dom zdravlja ovdje u Glinu, četiri ordinacije obiteljske medicine, jednu ginekološku ordinaciju, jednu pedijatrijsku ordinaciju, dvije zubne ordinacije, patronažu, medicinsku biokemiju i Zavod za zdravstveno osiguranje, Zavod za hitnu medicinu, rekao je Celjak i naglasio:

– Naravno da kad govorimo o razvoju grada Gline i Sisačko-moslavačke županije, neizostavno je poduzetništvo, gospodarstvo. Vlada RH osigurala je putem Fonda za pravednu tranziciju 110 milijuna eura za Sisačko-moslavačku županiju. Jedan dio tih sredstava usmjeravamo u Glinu i ovdje, na mjestu gdje je bio kolodvor, od iduće godine gradimo poduzetnički centar. U suradnji s Vladom RH, s Gradom Glinom zaokružili smo cijeli sustav. Najmoderniji standardi u području zdravstva, primarna zdravstvena zaštita, Zavod za hitnu medicinu, skrb za starije osobe. Obnovili smo našu osnovnu školu u Glini, svaka učionica ima pametnu ploču, učenici imaju ergonomske stolice.

SMŽ

– Ništa od ovog ne bi bilo da nemamo podršku premijera Andreja Plenkovića i Vlade RH. Posebno se zahvaljujem premijeru Plenkoviću, ovdje prisutnim potpredsjednicima Vlade, ministru Tomi Medvedu, koji je bio s nama od prvog dana potresa, koji je koordinirao radom stožera. Nije to bilo jednostavno, međutim Tomo Medved je u najtežim trenutcima bio s nama, u vrijeme Domovinskog rata, kada je stvarao našu Domovinu na području Hrvatske Kostajnice i ovdje nakon potresa. Posebna zahvala potpredsjedniku Vlade, ministru Branku Bačiću, koji je promijenio dinamiku obnove nakon preuzimanja dužnosti i donošenja novog zakona, poglavito kad se radi o obnovi i izgradnji obiteljskih kuća, višestambenih zgrada, gospodinu Erliću, s kojim radimo na revitalizaciji SMŽ. Možda toga nismo svjesni, ali bit ćemo za godinu, dvije kad počnemo potpuno uživati sav ovaj sadržaj, ali ovaj trenutak u kojem se sada nalazimo je skok u razvoju Sisačko-moslavačke županije!

Radovi obnove zgrade Doma zdravlja u Glini u vrijednosti od 1.782.725,23 eura u cijelosti su financirani iz Fonda solidarnosti, a obuhvaćali su izvođenje ojačanja temelja, nosivih zidova, greda i nadvoja, ojačanja oštećenih zidova, stupova i dijela stubišta, sanaciju stropnih i podnih konstrukcija, pukotina na zidovima, sanitarnih čvorova, izvođenje svih novih instalacija, vanjske ovojnice, zamjenu unutarnje stolarije te sve završne radove na vanjskom uređenju zgrade. Također je uređen i okoliš obnovljene zgrade.

SMŽ

U novoobnovljenoj zgradi bit će smještene ordinacije Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije, privatne prakse u ordinaciji, Zavod za hitnu medicinu Sisačko-moslavačke županije, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije. Drugi kat zgrade prilagodit će se uvjetima za pružanje socijalne usluge i smještaja, a koji će koristiti Dom za starije osobe Glina i time proširiti smještajne kapacitete za oko 25 korisnika prvog i drugog stupnja usluge.

Sisačko-moslavačka županija provela je nabavu i za medicinsku opremu i namještaj koji su uništeni u potresu u vrijednosti oko 150.000 eura, a isto je financirano sredstvima iz Fonda solidarnosti. Na temelju iskazanih potreba Doma zdravlja SMŽ, Sisačko-moslavačka županija dodatno je financirala opremu i inventar za lokaciju Glina u vrijednosti oko 6.500 eura.

Jedinstven projekt na području Hrvatske

Sisačko-moslavačka županija započela je u proljeće ove godine, sredstvima Fonda solidarnosti EU, gradnju kuća koje su namijenjene osobama čiji su domovi stradali u potresu.

Nakon što se njihovi domovi obnove, kuće će postati dio kapaciteta umirovljeničkih domova.

Time će one biti i dugoročno iskorištene, a ovakav primjer izgradnje županijskih naselja, koje će prvo koristiti stradalnici potresa, a nakon toga umirovljenici i osobe starije životne dobi, jedinstven je projekt na području cijele Hrvatske.

Događanja
Glina