Dovršetak autoceste do Siska važan za razvoj gospodarstva

Županijsko vodstvo očekuje da će nova infrastruktura zbog niskih troškova privući ulagače na ovo područje
Autocesta A11 od Lekenika do čvora Sisak trebala bi biti dovršena do 2023 godineŽeljko Hladika/PIXSELL

Na početku 6. sjednice Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije održan je uobičajeni Aktualni sat, tijekom kojega su vijećnici imali prigodu postavljati pitanja izvršnoj vlasti.

Marin Čačić (HDZ) pitao je župana na koji način Županija može izgradnju autoceste iskoristiti za razvoj gospodarstva i što ta gradnja znači za ostatak županije.

I gradnja mosta u Odri i dovršetak autoceste vrlo su važni za županiju, ne samo zbog sigurnosti prometa, ne samo zbog brzine dolaska u Zagreb, nego i za razvoj gospodarstva, rekao je župan Ivan Celjak.

– Upravo zato mi smo iskazali namjeru za kupnjom objekata koji se nalaze iza INA-ine benzinske u Zagrebačkoj ulici u Sisku. Radi se o skladišnom prostoru koji namjeravamo kupiti i urediti kao poduzetnički centar u gradu Sisku. Za razvoj gospodarstva to znači izuzetno mnogo, zato što ćemo se približiti i samom Zagrebu, a sjećate se da sam nedavno, predstavljajući naše beskamatne kredite, naveo primjer prema kojem poduzetnik koji ima tvrtku od 15 zaposlenih i želi ulagati na području Zagreba ima trošak od 3,5 milijuna kuna, a na području Siska trošak je za milijun kuna manji.

Čačić je pitao i u kojoj je fazi projekt uređenja kupališta u Letovaniću.

Letovanić je najpoznatije “Selo pored Kupe”, tamo već postoje kupališta na koja dolaze gosti i iz Siska i Zagreba, a u dogovoru s općinskim načelnikom, kao i s načelnicom Hrvatske Dubice i petrinjskom gradonačelnicom, pokrenute su aktivnosti u cilju dodavanja sadržaja već postojećim kupalištima.

– Nadamo se to realizirati već ove, najkasnije sljedeće kupališne zone, rekao je Celjak.

Potpore poljoprivrednicima u listopadu

Mijo Latin (HSS) pitao je kad će biti otvoren natječaj za potpore u poljoprivredi i kada će ih biti moguće isplatiti. Dodao je kako je resorno Ministarstvo, uz sredstva pomoći za proljetnu sjetvu za cijelu zemlju, osiguralo za SMŽ dodatnih 10 milijuna kuna pomoći zbog potresa. Pitao je i odnose li se beskamatni krediti i na vlasnike OPG-ova.

Župan je rekao kako je zadovoljan s pomoći i suradnjom s Ministarstvom poljoprivrede. Od 2014. do danas Ministarstvo je na području SMŽ pustilo dvije milijarde i 400 milijuna kuna kroz različite potpore.

– Što se tiče SMŽ ići će poziv za poticaj poljoprivrednicima s područja naše županije, još dogovaramo tehnologiju. Poziv bi trebao izaći oko 15. listopada, trajao bi do 1. prosinca. Međutim, mi tražimo način kako sufinancirati troškove koje su naši poljoprivrednici imali od 1. prosinca do kraja godine.

Beskamatni krediti osigurani su i nositeljima OPG-ova, a župan je rekao i kako su svim potencijalnim korisnicima na usluzi djelatnici SIMORA-e.

Hrvatska
Politika
Sisačko-moslavačka županija