Dogradonačelnica Grdić o poskupljenju energenata: Radimo sve kako se ne bi ugrozila likvidnost gradskog proračuna

Grad Kutina promptno prati stanje sa cijenom energenata
gradsko vijeće grada kutineGrad Kutina

Vijećnik Nebojša Čović na Aktualnom satu Gradskog vijeća Grada Kutine upitao je u vezi cijene energenata. Pritom osvrnuo na to kako škole i dječji vrtić od 1. siječnja 2022. godine imaju skuplju obračunsku jedinicu energenata, konkretno plina te ga je zanimalo je li napravljena analiza o kojem se povećanju troškova radi, što će to značiti za proračun i hoće li biti poduzete neke mjere štednje?

Zamjenica gradonačelnika Ivana Grdić odgovorila je kako Grad Kutina promptno prati stanje sa cijenom energenata te kako će javnost biti obaviještena o svemu.

– Promjene cijena na tržištu energenata i rast cijena kojima svjedočimo, dovele su do velikih povećanja troškova, kako u gradskoj upravi, vrtiću, školama, ali i svim ostalim gradskim ustanovama. Što se tiče cijene plina na tržištu, to je neviđeno u posljednjih desetak godina, zaista godinama nije bio ovakav skok cijena. Poskupljenje energenata je nešto čime se suočava zapravo cijela država, ne samo mi. Udar je to na gradski proračun i gotovo nitko to prošle godine kada se radio proračun nije mogao predvidjeti ovakvu situaciju. Već krajem prošle godine, zapravo kada je rast cijena energenata bio u najavi, pristupili smo ozbiljno toj situaciji i analizi zapravo svih troškova gradske uprave, a posebno u siječnju kada smo detaljnom analizom rashoda za energente dobili konkretne podatke o kojem se povećanju zapravo radi. Pristupili smo tada vrlo ozbiljno i pravovremeno izradi tablica svih prihoda rashoda i to na mjesečnoj razini, a sve kako bi zapravo  pratili  i upravljali novčanim tokom, kako bi pravovremeno i dalje mogli podmirivati svakodnevne aktivnosti i kako bismo očuvali likvidnost gradske uprave.

– Planirani iznos u našem proračunu iznosi 2.788.000 kuna, a prema računima koji su povećani za 3 puta energija će iznositi zapravo 8.364.000 kuna, a u taj iznos još nisu uključeni ni potrošnje električne energije u ustanovama, ni osnovnim školama, kao ni javna rasvjeta u gradu. Rast cijena energenata prenijela se na cijelu ekonomiju pa tako i na rast ostalih usluga. Tu prvenstveno mislim na usluge prijevoza učenika osnovne škole i tu je došlo do povećanja. Evidentno je da će cijene i dalje rasti i ne možemo to izbjeći zapravo nikakvom čarolijom. Ono što mi trenutno možemo je da zaista ozbiljno vodimo računa o tome kako trošimo i da planiramo rashode na mjesečnoj razini, a sve kako se ne bi ugrozila likvidnost gradskog proračuna, rekla je Grdić.

Grad
Hrvatska
Kutina
Politika
Sisačko-moslavačka županija