Prošle su 34 godine

Petrinja obilježila Spomendan Josipe Kožić, prve žrtve Domovinskog rata na ovom području

Pogibija Josipe Kožić označila je početak otvorene agresije i velikih ratnih stradanja u Petrinji i na Banovini
DSC_5945Grad Petrinja

S posebnim pijetetom i dostojanstvom, obilježen je Spomendan Josipe Kožić, prve žrtve Domovinskog rata na petrinjskom području.

Prije 34 godine, tada šesnaestogodišnja Josipa izgubila je život iz zasjede pobunjenih Srba, nedaleko od svoje obiteljske kuće u Gornjoj Budičini. U istom napadu teško je ranjena njezina sestra Snježana i tadašnji pričuvni policajac Vlado Dumbović. Na njihovo vozilo ispaljeno je čak 158 hitaca, a Josipa je s 18 prostrjelnih rana, preminula na putu do bolnice.

Obilježavanje je započelo paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u Donjoj Budičini, a nastavljeno polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja na mjestu pogibije Josipe Kožić na ulazu u Gornju Budičinu, uz molitvu koju je predvodio fra Mate Bašić, upravitelj Župe svetog Bartola u Hrastovici.

Zamjenica gradonačelnice Grada Petrinje, Tea Rambovsek Aleksić, istaknula je posebno značenje ovog događaja.

– Sjećanje na Josipu nije samo sjećanje na jednu žrtvu, već i na sve nevine koji su stradali u obrani naše Domovine. Njezina žrtva nas obvezuje da istinu o Domovinskom ratu prenosimo mlađim generacijama i da nikada ne dopustimo da se zaboravi cijena naše slobode. Neka nam Josipina žrtva bude izvor snage za zajedništvo, ljubav i vjeru u bolje sutra. Grad Petrinja ostat će trajno zahvalan Josipi, kao i svim ostalim žrtvama Domovinskog rata. Njihova imena i djela zauvijek će ostati upisana u povijest našeg grada.

Zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije, Mihael Jurić, naglasio je važnost ovog obilježavanja i za cijelu županiju.

– Sisačko-moslavačka županija zasigurno neće zaboraviti sve one žrtve koje su poginule u Domovinskom ratu, sve one obitelji koje su propatile, čiji su članovi dali svoje živote za slobodu i domovinu koju danas imamo.

Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – Ogranak grada Petrinje i Kluba policije ’91. – Ratne policije Petrinja, Darko Dumbović, podsjetio je na tijek događanja tog 5. srpnja 1991. godine.

– I nakon 34 godine, ovo je podsjetnik na važnost očuvanja istine o Domovinskom ratu. Nažalost, za ovaj zločin nitko nije odgovarao, ali naša je trajna obveza čuvati uspomenu na žrtve i prenositi istinu budućim generacijama.

Pogibija Josipe Kožić označila je početak otvorene agresije i velikih ratnih stradanja u Petrinji i na Banovini. Gradsko vijeće Grada Petrinje 2015. godine proglasilo je 5. srpnja Spomendanom Josipe Kožić.

Događanja
Petrinja