Bogatstvo narodnih običaja

U Kutini održana 42. Smotra folklora Moslavine

Na smotri je sudjelovalo više od 300 izvođača iz 12 kulturno-umjetničkih društava iz Moslavine i zapadne Slavonije
IMG-20250405-WA0026

Više od 300 izvođača iz 12 kulturno-umjetničkih društava iz Moslavine i zapadne Slavonije sudjelovalo je na 42. Smotri folklora Moslavine, održanoj u subotu u Sportskom centru Kutina. Riječ je o jednoj od najvažnijih godišnjih manifestacija tradicijske kulture u regiji, a ove godine smotra je bila i prednatjecanje za Županijsku smotru izvornog folklora Sisačko-moslavačke županije.

Organizaciju potpisuju Gradski savez KUD-ova Grada Kutine i Zajednica kulturno-umjetničkih udruga SMŽ, uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Kutine, Sisačko-moslavačke županije i Hrvatskog sabora kulture. U organizaciju programa uključeno je i Pučko otvoreno učilište Kutina.

Program bogat izvođačima i naslijeđem

Smotra je okupila kulturno-umjetnička društva iz gradova Kutine i Popovače te općine Velika Ludina, koja su publici predstavila tradicijske pjesme, plesove i običaje svojeg kraja, uz autentično i pažljivo odabrano narodno ruho. Redom su nastupili: KUD „Banova Jaruga“, KUD „Jelenčanka“ Gornja Jelenska, KUD „Šartovac“, KUD „Husain“, KUD „Stružec“, KUD „Ivančice“ Kutina, KUD „Repušnica“, KUD „Potočanka“ Potok, Češka beseda Međurić, KUD „Seljačka sloga“ Kutina, KUD „Moslavec“ Voloder i KUD „Mijo Stuparić“ Velika Ludina.

Ovogodišnja smotra, premještena iz Doma kulture zbog obnove zgrade POU Kutina, pokazala se iznimno uspješnom i u novom prostoru. Plesači, pjevači i svirači svih generacija izveli su dojmljive scenske prikaze iz kategorije izvornog folklora, a publika je tijekom višesatnog programa imala priliku svjedočiti živoj i bogatoj tradiciji Moslavine i šireg područja.

Pozdravne riječi i podrška lokalne i županijske razine

Program su pozdravnim riječima otvorili tajnica Gradskog saveza KUD-ova Jasminka Molnar, izaslanica župana SMŽ i predsjednica Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Ivanka Roksandić te gradonačelnik Grada Kutine Zlatko Babić.

Gradonačelnik je tom prigodom istaknuo važnost sustavne podrške kulturno-umjetničkim društvima:

– Grad Kutina dugi niz godina kontinuirano ulaže u rad kulturnih udruga jer prepoznajemo njihovu vrijednost – one su čuvari našeg identiteta i baštine. Smotra folklora Moslavine primjer je kako trud i predanost amatera oplemenjuju zajednicu i istovremeno povezuju generacije kroz tradicijske vrijednosti.

Uz gradonačelnika, smotri je prisustvovala i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Kornelija Marošević.

Predsjednica Zajednice KUU SMŽ Ivanka Roksandić zahvalila je organizatorima i društvima na ustrajnosti u očuvanju kulturnog naslijeđa, istaknuvši kako upravo ovakve manifestacije omogućuju kontinuitet kulturnog amaterizma u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Stručno povjerenstvo odabralo predstavnike za županijsku razinu

Smotra je imala natjecateljski karakter jer se provodila kao predsmotra za odabir društava koja će predstavljati Moslavinu na Županijskoj smotri folklora. Umjetnički program pratilo je stručno povjerenstvo Hrvatskog sabora kulture u sastavu: dr. sc. Tvrtko Zebec (ples), Tomislav Habulin (glazba) i Josip Forjan (narodno ruho).

Prema ocjeni selektora, KUD-ovi „Banova Jaruga“, „Ivančice“ Kutina, „Repušnica“ i „Moslavec“ Voloder izdvojeni su kao najbolje ocijenjeni te su izravno upućeni na Županijsku smotru folklora koja će se održati u Martinskoj Vesi. Konačan popis dodatnih selektiranih društava bit će objavljen nakon održavanja druge predsmotre u Hrastovici.

Selektori su pohvalili cjelokupnu izvedbu i istaknuli kako su, unatoč izazovima i velikom broju točaka, društva zadržala visoku razinu interpretacije, posebno u segmentu narodnog ruha koje je, prema njihovim riječima, bilo pažljivo pripremljeno i reprezentativno.

Folklor kao temelj lokalnog identiteta

Održavanjem Smotre folklora Moslavine Grad Kutina još jednom je pokazao da sustavno njeguje i podupire razvoj kulturno-umjetničkog amaterizma. Ova manifestacija ima važnu ulogu u jačanju lokalnog identiteta, očuvanju nematerijalne kulturne baštine i povezivanju zajednice kroz generacije.

Smotra je ujedno i podsjetnik na bogatstvo koje imamo u ljudima koji s entuzijazmom i ljubavlju čuvaju pjesme, plesove i običaje svojeg kraja – i koji ih, zahvaljujući ovakvim manifestacijama, prenose na buduće naraštaje.

Događanja
Kutina