Noć muzeja i ove godine okupila brojne znatiželjnike u Muzeju Moslavine
Muzej Moslavine Kutina još je jednom otvorio svoja vrata svim ljubiteljima baštine, povijesti i umjetnosti u sklopu tradicionalne manifestacije Noć muzeja. Ovogodišnje izdanje, održano pod nacionalnim motom „Muzeji – vidljivi i nevidljivi“, okupilo je brojne posjetitelje, a među njima i gradonačelnika Kutine Zlatka Babića. Bogat program ponudio je publici priliku da istraži skrivene slojeve muzejskog rada, sudjeluje u interaktivnim radionicama i uživa u jedinstvenim kulturnim sadržajima.
Posebno zanimanje izazvala je projekcija dokumentarnog filma „Vidljiva i nevidljiva arheologija – Turski stol“, koji je prikazao rezultate arheoloških istraživanja na srednjovjekovnom gradištu Turski stol. Otkrića s ovog lokaliteta, smještenog u šumi Ciglenica u blizini gradskog bazena, predstavljaju iznimno vrijedan uvid u srednjovjekovnu prošlost Kutine. Film je posjetiteljima približio tijek istraživanja i otkrio vrijedne nalaze, omogućujući im da zavire u inače nevidljive procese obrade i restauracije arheoloških artefakata.
Nakon projekcije, gradonačelnik Zlatko Babić osvrnuo se na značaj ovakvih projekata za kulturnu baštinu Kutine:
– Muzej Moslavine Kutina kontinuirano pridonosi očuvanju i promicanju naše povijesti, a istraživanja na lokalitetu Turski stol dokaz su koliko još tajni krije naša regija. Ovaj film daje vrijedan uvid u arheološki rad i siguran sam da će i buduće generacije moći uživati u bogatstvu povijesne baštine koje otkrivamo.
Uz dokumentarni film, Muzej Moslavine Kutina ponudio je posjetiteljima i niz interaktivnih radionica i izložbi. Radionica “Dodirni skrivenu umjetnost“ omogućila je sudionicima da putem osjeta opipa istraže skulpture iz galerijske čuvaonice, inače nedostupne javnosti. Najmlađi su pak dobili priliku postati kustosi na jednu večer, sudjelujući u radionici „Budi kustos MMK“, gdje su učili o procesu postavljanja izložbi – od odabira eksponata do kreiranja popratnih vizuala.
Posebno mjesto u programu zauzela je i prezentacija „Od lana do platna“, koja je posjetiteljima približila tradicionalni proces obrade lana – od biljke do tkanine. Ova edukativna komponenta povezala je muzejsku baštinu s lokalnom tradicijom i kulturnim nasljeđem.
Večer je upotpunjena koncertom Karlo Slavikovski Quarteta, koji je svojim jazz izvedbama stvorio ugodnu atmosferu i zaokružio još jedno uspješno izdanje Noći muzeja.
Ravnateljica Muzeja Moslavine Kutina, Jasmina Uroda Kutlić, izrazila je zadovoljstvo ovogodišnjom manifestacijom:
– Ponosni smo što Noć muzeja u našem muzeju iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja. Ovaj događaj nije samo prilika za predstavljanje naše baštine, već i za jačanje svijesti o važnosti muzeja u zajednici. Posebno nas veseli odaziv na projekciju dokumentarnog filma, koji na izravan način prikazuje koliko je arheološka baština važan segment našeg identiteta.
Osvrnula se i na prošlogodišnje aktivnosti Muzeja Moslavine, istaknuvši kako je tijekom 2024. godine postavljeno ukupno 11 izložbi, među kojima su se posebno izdvojile etnografska izložba „Fali mi neke(j) slatkoga“ te gostujuće izložbe poput „Fenomen bećarca u dva stiha“. Muzej je aktivno sudjelovao u svim gradskim manifestacijama, a značajno je i gostovanje izložbi diljem Hrvatske. Primjerice „Srednjovjekovne utvrde Moslavine“ bile su predstavljene u Garešnici, dok je izložba „Nafta u Moslavini“ gostovala u Čazmi i Sisku.
Jedan od ključnih projekata u protekloj godini bilo je pokretanje arheoloških istraživanja na lokalitetu Turski stol, što je nakon višegodišnjih nastojanja osigurano putem državnih sredstava. Dokumentarni film prikazan na Noći muzeja upravo je prikazao rezultate tih istraživanja, a neki od nalaza privremeno su izloženi u muzeju kako bi posjetitelji mogli vidjeti njihovo izvorno stanje prije restauracije.
Za 2025. godinu Muzej Moslavine Kutina planira nastavak bogatog programa. Već početkom veljače otvara se izložba „Šuma oko šumara“, dok će kasnije tijekom godine biti održano gostovanje radionice „Slamarska umjetnost iz Tavankuta“. Poseban naglasak bit će na Sedmom likovnom trijenalu, koji svake tri godine okuplja akademske umjetnike povezane s Moslavinom, omogućujući im da predstave svoja najnovija djela. Muzej nastavlja s nastojanjima za osiguravanje financijskih sredstava kako bi se nastavila arheološka istraživanja na Turskom stolu te sanacija i adaptacija podrumskih prostorija muzeja.
Noć muzeja 2025. još jednom je potvrdila status Muzeja Moslavine Kutina kao dinamične kulturne institucije koja povezuje baštinu s modernim trendovima muzeologije, istovremeno njegujući tradiciju i inovacije. S velikim očekivanjima i ambicioznim planovima za nadolazeće razdoblje, Muzej Moslavine Kutina ostaje ključna točka kulturnog identiteta i edukacije u regiji.