Do 31. listopada dovršena cjelovita obnova sisačke Gradske vijećnice
Nakon opsežnih priprema, u tijeku su zahtjevni radovi cjelovite obnove zgrade sisačke Gradske vijećnice, oštećene u katastrofalnom potresu, vrijedni 5,8 milijuna eura.
Zgrada je u secesijskom stilu izgrađena 1913. godine, prema projektu sisačkog arhitekta Dionisa Sunka, koji je studirao i živio u Njemačkoj, a sagradio ju je sisački graditelj Mijo Popović. Zgrada, koja je u državnom vlasništvu, zaštićeno je kulturno dobro, pa je tijekom pripremnih radova bilo potrebno pripremiti nužnu dokumentaciju i konzervatorske elaborate.
O stanju i dinamici obnove, za obilaska radova, sisačku gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček i njene suradnike, danas je obavijestio direktor i vlasnik izvođača, zagrebačke tvrtke Teh-gradnja d.o.o., Ilija Beara, koji je napomenuo da će se obnova odvijati u dvije faze – konstrukcijska bi trebala završiti do 10. lipnja, a krajnji rok za sveobuhvatnu obnovu je 31. listopada. Trenutno je u tijeku rušenje i demontaža opreme i radovi dobro napreduju. Kako je rekao, tvrtka je specijalizirana za radove na objektima pod zaštitom, za što posjeduje licence i restauratore, pa već ima i bogato iskustvo.
Ikić Baniček: Sisak nudi parcele za gradnju višestambenih zgrada, ali od nadležnog ministarstva nema odgovora
Predsjednik Gradskog vijeća Bojan Dadasović, rekao je kako je Grad Sisak brzo i kvalitetno obavio sve pripremne radove.
– Sisak mora biti ponosan na ovu zgradu, koja je graditeljski biser i drago mi je da će uskoro zasjati u novom sjaju, rekao je Dadasović.
Obnova se financira iz Fonda solidarnosti u iznosu od 3,1 milijuna eura ili 23,8 milijuna kuna, a preostali iznos osigurat će se iz drugih EU izvora. Zadovoljstvo dinamikom radova izrazila je i gradonačelnica Ikić Baniček, ali je napomenula da je Grad Sisak već trećem ministru prostornog uređenja i graditeljstva ponudio gradske parcele za izgradnja višestambenih zgrada, ali od Ministarstva nema odgovora.
– Obvezali smo se, i usmeno i pismeno, ministrima Horvatu, Paladini i Bačiću da ćemo državi darovati parcele za početnih šest višestambenih zgrada u Petrinjskoj ulici, Frana Kršinića i Marulićevoj, a ponudili smo i sve infrastrukturne priključke, ali odgovora još nema. Ubrzo će ponovo nakon vrućeg ljeta doći jesenske kiše, magle i snijeg, pa me zanima što se čeka. Zgrade se već grade u Petrinji i u Glini, a naša ponuda još nije prihvaćena, rekla je Ikić Baniček.