Aktualne mjere, uz preinake, produljene do 15. svibnja
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak komentirao je aktualnu epidemiološku situaciju usporedivši pritom podatke proteklih tjedana. Tako dok danas brojimo 2 007 novozaraženih osoba, prije tjedan dana bilo ih je 2 529, a prije dva tjedna njih 2 698. U proteklih pet dana imali smo sveukupno 9 557 novozaraženih osoba, što je za razliku od tjedna prije i 11 047 tadašnjih novih slučajeva, pad od 13,5 posto.
Trenutna 14 dnevna incidencija je 699,3 novozaraženih na 100 000 stanovnika, u čemu prednjači Primorsko-goranska s 1 054,4, a na začelju je Istarska županija s 99,2. Na ljestvici zemalja Europske unije po 14 dnevnoj incidenciji smo na 25. mjestu, a višu od nas imaju Švedska i Cipar.
Udio pozitivnih testova u ukupno testiranim danas je 21,6 posto, odnosno 21,8 u posljednjih sedam te 23,7 posto u posljednjih 14 dana, a 18,4 posto za vrijeme trajanja cijele pandemije. Po ukupnoj stopi smrtnosti na milijun stanovnika, koja iznosi 1 734,8, nalazimo se na 19. mjestu među zemljama EU.
Zabilježen rekord po dnevnom broju utrošenih doza cjepiva
Do sada je cijepljeno 682 757 osoba, potpuno je procijepljeno njih 189 969, a utrošeno je sveukupno 872 726 doza. Također, za 2 558 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljenje.
– Halmed je zaprimio 2 806 prijava sumnji na nuspojave cjepiva protiv covida, od toga 1 349 na Pfizerovo, 217 na Modernino i 1 238 na AstraZenecino cjepivo, rekao je Capak.
Capak je, također istaknuo da je samo jučer u Hrvatskoj potrošeno 46 887 doza cjepiva, što je dosadašnji rekord u broju utrošenih doza u jednom danu.
Indijska varijanta osjetljiva na cjepiva u EU
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić podijelila je s javnosti zaključke s jučerašnjeg sastanka Znanstvene platforme Europske komisije. U Europi se tako prati trotjedni pad broja novozaraženih, ali ECDC i dalje smatra da je previsok broj covid infekcija na dnevnoj bazi koji je u deset zemlja veći od 500 na 100 000 stanovnika.
– Kada gledamo na kruženje varijanti virusa, više od 90 posto dokazanih slučajeva čini britanski soj, a ostali, brazilski i južnoafrički, se detektiraju. Ohrabrujuće je što nije zabilježen porast širenja sojeva između i unutar zemalja. Što se tiče indijske varijante, zasad ga je identificiralo sedam zemalja uz Norvešku. Dobra je vijest što je, po svemu sudeći, ta varijanta osjetljiva na cjepiva koja cirkuliraju i odobrena su u Europskoj uniji.
ECDC je, također izrazio zadovoljstvo postotkom procijepljenosti ljudi starijih od 80 godina i zdravstvenih djelatnika koji je na razini Europe nešto više od 50 posto. S druge strane, EMA i dalje prati situaciju s cjepivima i nuspojavama, naročito Johnson&Johnson i AstraZenece zbog povećane koagulabilnosti. Nove spoznaje mogle bi govoriti o poremećaju vezanom za aktivaciju krvnih pločica.
– Zasad nema podataka može li se cijepiti s više različitih cjepiva, ali je rečeno da Ujedinjeno Kraljevstvo provodi takva istraživanja te bi rezultati mogli biti u svibnju, rekla je Markotić i nadodala kako do sada nisu zabilježeni incidenti vezani za drugu dozu AstraZenecinog cjepiva.
Produljuju se epidemiološke mjere
U skladu s aktualnom epidemiološkom situacijom, Nacionalni stožer civilne zaštite produljio je dosadašnje mjere na nacionalnoj razini do 15. svibnja, izvijestio je ministar Davor Božinović. One se odnose na okupljanja, rad trgovina, javni prijevoz i ograničenja prelaska preko graničnih prijelaza RH. Potonja je, pak, nadopunjena na inicijativu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
– Za osobe koje u RH dolaze iz država ili regija EU, država Schengenskog prostora i pridruženih njemu, a ulazak im je omogućen na temelju brzog antigenskog testa, one ga neće morati ponoviti ako u RH ostaju duže od 10 dana. Osobama koje su preboljele covid-19 i imaju potvrdu te su nakon toga cijepljene najmanje jednom dozom cjepiva, imat će izuzeće od obveze predočenja negativnog PCR ili brzog antigenskog testa te karantene.
Stožer je, također donio šest regionalnih odluka. Tako je za područje Grada Zagreba i Šibensko-kninske županije produljeno važenje dosadašnjih mjera do 15. svibnja, za Brodsko-posavsku županiju do 16. svibnja, a za Zadarsku županiju do 9. svibnja.
Mjere se ublažavaju u Splitsko-dalmatinskoj, gdje je zabrana prodaje alkoholnih pića sada od 22 do 6 sati, radno vrijeme ugostiteljskih objekata od 6 do 22 sata te više nema ograničenja za škole stranih jezika. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji od ponedjeljka se izvan snage stavljaju odluke kojima su uvedene posebne mjere za gradove Metković, Ploče i Opuzen te općine Pojezerje, Slivno, Kula Norinska i Zažablje.
– Poboljšanje situacije, pa i ublažavanje određenih mjera na županijskog razini, ne smije nas opustiti. I dalje se moramo ponašati disciplinirano i odgovorno jer o nama ovisi kada i koliko ćemo moći ublažavati ili ukidati uvedene nužne epidemiološke mjere, zaključio je Božinović.