U Hrvatskoj potvrđeni dodatni slučajevi britanskog soja virusa
Voditelj referentnog centra za epidemiologiju Bernard Kajić poručio je na današnjoj konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite kako iz tjedna u tjedan bilježimo pad novozaraženih. Usporedbe radi, dok danas brojimo 577 novozaraženih, prije tjedan dana bilo ih je 730, a prije dva tjedna 857. Postupno pada i udio pozitivnih testova u ukupnom broju testiranih, ali su to još uvijek veći brojevi nego proljetos, rekao je Kajić.
– Naša 14 dnevna incidencija je 146 novozaraženih na 100 000 stanovnika, što nas stavlja na peto mjesto zemalja Europske unije. Što se tiče županija, najnižu ima Istarska i Požeško-slavonska, a najvišu još uvijek ima Splitsko-dalmatinska županija.
Zaključno s jučerašnjim danom cijepljena je 61 241 osoba, utrošeno je sveukupno 102 207 doza, a do sada je potpuno procijepljeno 40 966 osoba.
– Do danas ujutro prijavljene su 672 nuspojave na cjepivo, od toga 655 na Pfizer i 17 na cjepivo Moderne, što donekle odgovara omjeru količine upotrebljenog cjepiva jednog i drugog proizvođača. Uglavnom su one očekivane, imamo 29 alergijskih reakcija, ali su sve prošle bez ikakvih posljedica.
Još osam nalaza pozitivno na britanski soj virusa
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić izvijestila je o novih sojevima koronavirusa koji su danas potvrđeni i u Hrvatskoj.
Naime, od 20. siječnja u Klinici je sekvenciran 61 uzorak – 27 iz Zagreba i Zagrebačke, 16 iz Brodsko-posavske, osam iz Virovitičko-podravske, šest iz Sisačko-moslavačke te četiri iz Bjelovarsko-bilogorske županije, a među njima u tri nalaza otkrivene su mutacije.
– Jedan je muškarac star 50 godina koji je došao iz ordinacije obiteljske medicine te Klinika nema podatke o njegovoj kliničkoj slici. Tu je i dijete od 3,5 godine koje je pregledano kod nas, imalo je simptome od strane gastrointestinalnog trakta u smislu visoke temperature, povraćanja i proljeva te su mu i roditelji pozitivni. Treći je muškarac od 34 godine iz Brodsko-posavske županije, o kojem, osim uzroka, nemamo drugih podataka, rekla je Markotić i istaknula da epidemiolozi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na terenu provode izvide.
Uzorci su preko Zavoda poslani u Europski centar za kontrolu bolesti, a Klinika je priložila 30-ak uzoraka, uključujući ova tri na dodatnu potvrdu. Dobro je, tvrdi, što se ne vidi značajno povećanje broja zaraženih koje bi se mogli povezati s ovim sojem.
– Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo izvijestili su me u međuvremenu da imaju preliminarne rezultate za oko osam bolesnika, nadodala je Markotić, a više o tome rekao je Kajić:
– Od 20-ak uzoraka što smo poslali na sekvenciranje u Španjolsku, njih osam je pozitivno na varijantu iz Velike Britanije, ali još uvijek čekamo potvrdni test.
Riječ je o slučajevima iz Zagreba, Sisačko-moslavačke i Vukovarsko-srijemske županije, a trenutno se prikupljaju epidemiološki podaci o bolesnicima.
– Ono što znamo je da su uzorci uzeti u drugoj polovici siječnja. To nam ukazuje da je vrlo važno identificirati sve kontakte oboljelih i staviti ih u karantenu, da se maksimalno smanji širenje ove varijante, objasnio je Kajić.
Dostupna cjepiva gotovo 100 posto štite od teških oblika bolesti
– Važno je detektirati postojanje novog soja te adekvatno epidemiološki odgovoriti na nove izazove. Njegova britanska varijanta ukazuje da virus ne poznaje granice i ne diskriminira nikoga, a dobre epidemiološke broje ne daju garanciju pobjede nad njim. Pojava nove varijante je određena prijetnja, kolika – vidjet ćemo, ali je i prilika da pokažemo odgovorno ponašanje, komentirao je ministar zdravstva Vili Beroš istaknuvši kako je dosadašnji oprez u balansiranju mjera stvorio jako dobar temelj za buduću borbu protiv nove varijante.
Ministar je podsjetio kako je započelo cijepljenje cjepivom AstraZenece, čime ulazimo u drugu fazu kada dolaze na red stariji sugrađani i osobe s komorbiditetom.
– Sva cjepiva koja su u upotrebi u Republici Hrvatskoj nemaju dobna ograničenja. Bez obzira na različite postotke učinkovitosti, sva tri gotovo u 100 postotnom opsegu sprječavaju pojavu najtežih oblika bolesti, hospitalizaciju i, ono što je najvažnije, smrtnih ishoda, zaključio je Beroš rekavši kako se nada da će građani prepoznati ovu priliku.