NA DANAŠNJI DAN: Moliere, Martin Luther King, Hrvatska međunarodno priznata, reintegracija Hrvatskog Podunavlja, projekt Wikipedija, Dan vjerskih sloboda

Hrvatska je 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata zemlja i uspostavila je diplomatske odnose s Njemačkom. To je potaknulo ostalih jedanaest članica Europske zajednice da priznaju neovisnost i suverenitet RH
2021-01-15-dndd

Moliere, satiričar – 1622.

Jean-Baptiste Poquelin, poznatiji kao Moliere (Pariz, 15. siječnja 1622. – Pariz, 17. veljače 1673.), francuski pisac, književnik jedan od velikana humoristične satire. Rođen je u obitelji imućna kraljeva tapetara, završio je pravo, ali se odrekao pravničke karijere i postao glumac.

Napisao je niz komada u prozi i stihu. Predstavnik je klasicizma. Ismijavao je ondašnje društvo, staleške predrasude, pokvarenost aristokracije i gramzivost buržoazije, a nije prezao ni od osude licemjernog katoličkog svećenstva. Djela: Ljubomorni muž, Škola za žene, Versailleska improvizacija, Primorano vjenčanje, Škrtac, Umišljeni bolesnik.

Martin Luther King, građanski aktivist – 1929.

Martin Luther King Junior (Atlanta, 15. siječnja 1929. – Memphis 4. travnja 1968.), američki baptistički svećenik, aktivist za građanska prava i jedan od najvećih vođa za prava američkog crnačkog stanovništva.

U listopadu 1964. godine prima Nobelovu nagradu za mir. Ubijen je 4. travnja 1968. hicem iz snajpera na balkonu hotelske sobe u Memphisu, u saveznoj državi Tennessee, u 39. godini života.

Sahrani Martina Luthera Kinga Juniora prisustvovalo je preko 300.000 ljudi koji su mu došli odati posljednju počast. Na nadgrobnoj ploči njegova groba stoje riječi crnačke duhovne pjesme Napokon slobodan:

Hrvatska međunarodno priznata – 1992.

Dana 15. siječnja 1992. Europska Unija službeno je priznala neovisnost Hrvatske i Slovenije od Jugoslavije. Hrvatsku je 15. siječnja priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske Unije, te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švicarska.

Sljedećeg dana uslijedilo je priznanje još zemalja, a do kraja siječnja Hrvatsku su priznale 44 države. 15. se siječnja obilježava kao spomendan – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.

Tadašnji predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman je rekao: “15. siječnja 1992. Europska Unija službeno je priznala neovisnost Hrvatske i Slovenije od Jugoslavije. Hrvatsku je 15. siječnja priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske Unije, te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švicarska. Sljedećeg dana uslijedilo je priznanje još zemalja, a do kraja siječnja Hrvatsku su priznale 44 države. 15. se siječnja obilježava kao spomendan – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.”

Hrvatsko Podunavlje reintegrirano u sastav Republike Hrvatske – 1998.

Razdoblje mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, za čije je provođenje Vijeće sigurnosti UN-a ustanovilo posebnu Prijelaznu upravu UN-a u istočnoj Slavoniji, završilo je 15. siječnja 1998. godine, kada je hrvatsko Podunavlje konačno vraćeno u ustavnopravni sustav Republike Hrvatske.

Započeo projekt Wikipedija – 2001.

Wikipedija (wiki + enciklopedija) višejezična je, na Webu zasnovana enciklopedija slobodnog sadržaja. Ona postoji kao wiki, što podrazumijeva da se piše u suradnji s brojnim volonterima, te većinu članaka može mijenjati svatko s pristupom Internetu i odgovarajućim web preglednikom. Projekt je započet 15. siječnja 2001. kao dodatak stručno pisanoj (i do sada ugasloj) Nupediji. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija zaklada Wikimedija.

Dan vjerskih sloboda

Svjetski dan vjerskih sloboda obilježava se 15. siječnja. Pravo na slobodu vjere i uvjerenja pravo je zajamčeno Općom deklaracijom o ljudskim pravima, kao i državnim ustavima diljem svijeta. U Hrvatskoj je Ustavom zajamčena sloboda svijesti i vjeroispovijesti te slobodno javno očitovanje vjerskog uvjerenja.

 

Aktualno
Hrvatska
Zanimljivosti