116 tisuća stanovnika Sisačko-moslavačke županije direktno zahvaćeno potresom

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić izvijestio je da je u Sisačko-moslavačkoj županiji nakon razornog potresa prijavljeno više od 22 tisuće šteta pri čemu ta brojka raste iz sata u sat, dok je od 8743 pregledana objekata njih 20 posto potpuno uništeno
Posljedice potresa u PetrinjiSanjin Strukić/PIXSELL

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić izvijestio je da je u Sisačko-moslavačkoj županiji nakon razornog potresa prijavljeno više od 22 tisuće šteta pri čemu ta brojka raste iz sata u sat, dok je od 8743 pregledana objekata njih 20 posto potpuno uništeno.

Razmjeri štete su veliki te je 116.000 stanovnika direktno zahvaćeno potresom, a štetom 66 000 ljudi, rekao je Žinić u Sisku nakon sastanka županijskog stožera civilne zaštite na kojem su bili ravnatelji županijskih ustanova, od bolnica do domova umirovljenika.

Šteta nastala u potresima koji su 28. i 29. prosinca pogodili to područje zabilježena je na brojnim objektima, od školskih ustanova do obiteljskih gospodarstava. Od 56 pregledanih škola, uporabljive su 23, s preporukom ih je uporabljivo 10, privremeno neuporabljivo 12, a neuporabljivo devet.

Šteta je prijavljena i na 3000 obiteljskih gospodarstava, u 750 obrta, te preko 800 poduzeća. Na državnim cestama šteta je 55 milijuna kuna, a na županijskim 23 milijuna kuna.

Prema podacima koje je iznio župan na terenu se na raznim lokacijama kuha oko 4000 obroka, te imaju nekoliko centralnih objekata za dopremu humanitarne pomoći u Sisku, Petrinji i Glini.

Prve donacije pomalo iscrpljene

Župan je rekao da je situacija pod kontrolom, ali su prve donacije pomalo iscrpljene zbog čega će trebati popunjavati rezerve. Najviše nedostaje trajnih prehrambenih artikala. Ta će situacija po procjenama potrajati barem dva do tri mjeseca, kazao je Žinić.

U organiziranom smještaju u sportskim dvoranama, vojarni, glinskoj tvrtki Šerif i pod šatorima su trenutačno zbrinute 753 osobe. Na terenu je organizirano ili po privatnim linijama postavljeno oko 300 kamp-kućica, kontejnera ili mobilnih kućica. Ukupno su 783 zahtjeva za takvim objektima, a pretpostavlja se da će taj broj narasti i preko tisuću.

Teren obilaze županijski mobilni timovi – pet građevinskih, pet za psihosocijalnu pomoć i tri poljoprivredna, koji su već obišli oko 350 kućanstava. Namjera je, kako je rekao župan, da timovi dođu u svako mjesto i kućanstvo, kako bi se sagledali problemi stradalnika.

Načelnik pozvao pojedince da se suzdrže od širenja lažnih informacija

Načelnik sisačko-moslavačke policije Luka Pešut rekao je da je od početka potresa zabilježeno pedesetak kaznenih djela, ali se ni jedno uzročno-posljedično ne može povezati s potresom. Pešut je, međutim, upozorio na uznemirujuće i neistinite informacije koje se šire društvenim mrežama kao i pozive o kaznenim djelima, za koji se provjerom pokazalo da su neistinite.

Pojedince koji šire neistinite priče o presretanju vozila, krađama i slično poručio je da time uzurpiraju i troše njihove resurse, pozvavši ih da se suzdrže od takvih postupaka.

Policija je, po riječima načelnika Pešuta, obišla sve građane pogođene potresom. Zaključio je kako je stanje sigurnosti na zavidnoj visini, te je pozvao građane da se u slučaju stvarnih potreba slobodno jave u policijske postaje.

 

Hrvatska
Ostalo
Sisačko-moslavačka županija