U jeku pandemije koronavirusa sve više ljudi stvorilo neki oblik ovisnosti
Pandemija koronavirusa donijela je specifične obrasce ovisničkog ponašanja, a nakon prvog lockdowna porastao je broj hospitalizacija, rečeno je na okruglom stolu održanom povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Iako ovisnici nisu ostali bez zdravstvene skrbi, stručnjaci za prevenciju i liječenje raznih vrsta ovisnosti ističu kako se očekuje da će bolesti ovisnosti u budućnosti imati značajno mjesto u broju pacijenata koji traže liječenje i pomoć.
Pročelnik Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče Ivan Ćelić upozorio je kako se “epidemija ovisnosti, križa s epidemijom covida-19” ustvrdivši da je već donijela specifične obrasce ovisničkog ponašanja. U lockdownu se povećano konzumirala marihuana, alkohol, sedativi i opijati, a opuštanjem mjera rasla je uporaba stimulansa, navodi Ćelić. Također, jedan dio nestabilnih ovisnika, zbog zauzetosti liječnika primarne zdravstvene zaštite, nema toliki pritisak dolaska na kontrolu, pa će biti veliki izazov pokupiti natrag ovisnike u sustav.
Voditelj Odjela za alkoholizam i druge ovisnosti Psihijatrijske bolnice “Sv. Ivan” Anto Orešković istaknuo je kako u Hrvatskoj postoji oko 200 tisuća liječenih alkoholičara, a da se prosječno u toj bolnici godišnje liječi oko tisuću pacijenata od alkoholizma, što je brojka koja je slična i u drugim ustanovama u Hrvatskoj. Međutim, ove godine do studenoga, u bolnici je hospitalizirano već 800 pacijenata zbog alkoholizma, uz stotinjak onih koji su u dnevnoj bolnici.
– Postavlja se pitanje što očekivati kada pandemija završi. To je nepoznanica, mi ne znamo da li će posljedica epidemije biti depresija, ne znamo što će se događati ali moramo raditi na tome da se pripremimo na sve, poručio je Orešković.
– Imamo ogromnu količinu populacije u društvu koja je nezbrinuta, covid nije pojačao destrukciju bihevioralnih ovisnosti kockanja i klađenja, nego ih je tek otvorio i tek ćemo za godinu dana ili dvije shvatiti da će i taj ovisnik ‘umrijeti od covda’, nadodao je Luka Mršić iz Klinike za psihijatriju KBC Sestre milosrdnice.
Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca, a poruka svih sudionika okruglog stola je kako niti jedna ovisnost nije rješenje problema te da bez obzira na situaciju u kojoj se nalazimo uvijek postoji drugi način.