POTVRĐENO: Izolacija se skraćuje s 14 na 10 dana

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je nove kriterije za testiranje i izolaciju, potvrdivši da se vrijeme izolacije sa sadašnjih 14 skraćuje na deset dana
Davorin Višnjić/PIXSELL

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je nove kriterije za testiranje i izolaciju, potvrdivši da se vrijeme izolacije sa sadašnjih 14 skraćuje na deset dana.

Capak je, gostujući na N1, rekao da se najbitnija promjena odnosi na kriterije za prekid izolacije. U dokumentu HZJZ-a, koji će danas biti objavljen, navedeno je da će izolacija trajati deset dana, umjesto dosadašnjih 14 dana.

-Najnoviji podaci pokazuju da osobi nakon sedmog dana značajno pada zaraznost. Nakon desetog dana osoba nije zarazna. Nema potrebe da bude dulje od deset dana u izolaciji. Ako u 24 sata nije imala temperaturu i simptome, izlazi iz izolacije. Izuzetak su teški slučajevi- rekao je Capak.

Istaknuo je i da osobe koje su bile pozitivne, odnosno one koje imaju dokazanu potvrdu da su preboljele bolest, tri mjeseca ne moraju ići u samoizolaciju, čak i ako dođu u kontakt sa zaraženom osobom.

Čelnik HZJZ-a kaže kako se kriteriji za testiranje neće bitno mijenjati, osim za učenike i studente u domovima, kao i za osobe koje idu u škole i fakultete medicinskog tipa, koji će biti tretirani kao medicinsko osoblje. Pri testiranju će prioritet i dalje imati zdravstveni djelatnici, rizične osobe, te osobe koje rade u domovima za starije.

Capak je ocijenio da današnji broj od 70 novih slučajeva koronavirusa nije realan jer Covid ambulante vikendom rade u smanjenom kapacitetu i manje je testiranja. Ipak, dobro je što već dva tjedna kontinuirano imamo silazni trend broja oboljelih.

Vezano za veliki broj novooboljelih tijekom ljeta, Capak je rekao da je to krajem kolovoza bilo izraženije.

-Treba vremena da se razvije teži oblik bolesti i da osoba ide na respirator pa da se dogodi loš ishod- dodao je.

Hospitalizirane su osobe koje imaju teže simptome, kroničnu bolest ili neki drugi komorbiditet, rekao je, navevši da njih ima oko 2500, a nešto manje od deset posto tako ozbiljno bolesnih umre. U Hrvatskoj trenutno nema značajnijih žarišta, ali treba pratiti posljedice Vinkovačkih jeseni i Zagreb pridea, koji su održani prošlog vikenda, jer su okupili veliki broj ljudi.

Aktualno
Hrvatska